Anasayfa Ekonomi ANTTEQ şirketi ortaklarından İsmet Birinci: Rusya’da göçmen işçi olmadan işçi sorunu çözülemez
Ekonomi - Şubat 20, 2021

ANTTEQ şirketi ortaklarından İsmet Birinci: Rusya’da göçmen işçi olmadan işçi sorunu çözülemez

Rusya’daki dev müteahhitlik projeleri ile dikkat çeken Ant Yapı iştiraki ANTTEQ şirketi ortaklarından İsmet Birinci, göçmen işçi olmadan Rusya’daki işçi sorununun çözülemeyeceğine dikkat çekti

Uluslararası boyutta dev inşaat projelerine imza atan Ant Yapı iştiraki ANTTEQ şirketi ortaklarından İsmet Birinci, Rusya’da inşaat sektöründe işçi açığı sorunlarının önemli olduğuna işaret ederek, “Rusya’da göçmen işçi olmadan sektörde işçi açığı sorunu çözülemez” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk işadamı Birinci, “Şu anda işçi açığı sorunu bizim çok önemli bir sorun. Pandemi sonrası Rusya sınırları kapatıldı. Biz buraya hiç bir işçi getiremedik. Sadece Türkiye’den bir kaç işçimiz geldi. Ama bizim işçilerin çoğu Orta Asya cumhuriyetinden gelenler. Kapılar kapatılınca memleketlerine gidenler geri dönmedi. Dolayısıyla inşaat sektöründe çok büyük bir sıkıntı şu anda. Artı bunu fırsat olarak kullanan işçiler de maaşlarına en az yüzde 50 zam da istiyor. Onlar bu durumda doğru düzgün çalışamıyor, diyorlar ki başka yerlere çalışırız falan. Rus işçi konusunda da sıkıntımız var. Yakın komşu Belarus işçiler de gelemiyor” dedi.

Birinci sözlerine şöyle devam etti: “Genel olarak sıkıntılarımız var: Hem işçi açığı, hem inşaat maliyetlerinin artması bakımında, hem de işlerin zamanında tamamlanması bakımından. Artı, bize yeni işler geliyor, biz ise onları alamıyoruz. Neden? Çünkü işçi sıkıntısı var. Diyelim ki işi aldınız, sorumluluğu üzerine aldınız, peki ya işçi?”

ORTA ASYA ÜLKELERİNDEN İŞÇİ GETİRİYORUZ, AMA..

Birinci, “Şu anda Rusya ilgili mercileri, bu sorunu çözebilmek için yabancı işçilerin ülkeye girişinin basitleştirilmesini öngören mekanizma oluşturmak üzere. Biz firma olarak liste tutarak başvurduk, fakat şu anda başvurumuz geri çevrilmiş bulunuyor. Şimdi biz bu durumda işveren üzerinden Rusya İnşaat Bakanlığı’na başvurduk. Şimdi özel uçaklar tutarak Orta Asya ülkelerinden işçi getiriyoruz. Burada da sorunlar var: İşçi getiriyoruz ve 14 günlük karantinaya alınıyor. Dolayısıyla onlara otel tutuyoruz, otelde kalıyorlar. 14 günün masraflarını karşılıyoruz, maaşlarını veriyoruz. 14 gün sonra inşaat geliyorlar. Dolayısıyla burada ek maliyet çıkıyor.” şeklinde konuştu.

KAPILAR AÇILIRSA SORUN ÇÖZÜLEBİLİR…

Birinci, “Kapıların açılırsa bu işçi açığı sorunu çözülebilir. Bir düzen getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Örneğin, sözleşmelerimizi göstererek bize belirli bir kota verilmesi lazım. Örneğin 5 bin kişi diyorum ve 5 bin kişilik kota vermesi lazım. Yoksa gerçekten de inşaat sektöründe büyük sorunlar var. Maliyetler arttı, bu da ev alan vatandaşa da yansıyor. Çünkü ben de bu şartlarda maliyetlerimi yüzde 30 artırıyorum. Dolayısıyla konut da pahalı oluyor mecburen. Bu yıl, geçen yıla göre, inşaat malzemeleri de ortalama en az yüzde 20 olarak arttı. Şu anda işçi bulamıyoruz ve bu da kaliteyi de etkiliyor. Sonuç olarak Rusya’da işçi sorunu var. Göçmen olmadan bu sorunlar çözülemez” dedi.

FUAD SAFAROV

https://www.dikgazete.com/ozel-haber/antteq-sirketi-ortaklarindan-ismet-birinci-rusya-da-gocmen-h598470.html

https://www.rtib.org/tr/haberler/antteq-sirketi-ortaklarindan-ismet-birinci-rusyada-gocmen-isci-olmadan-isci-sorunu-cozulemez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…