Anasayfa Uncategorized Anadolu Efes, Rusya’da liderliğe oynuyor

Anadolu Efes, Rusya’da liderliğe oynuyor

Rusya’da yaptığı yatırımlar ve satın almalarla dikkat çeken Anadolu Efes, 11 bira, 3 de malt fabrikasıyla bira pazarında lider konumda. Rusya’ya marka çeşitliliği getiren ilk şirketlerden olduklarını söyleyen Can Çaka, faaliyetlerini 5 binin üzerinde çalışanla sürdürdüklerini, amiral markalarını 20 yıldır Rusya’da da üretip tüketicilerin beğenisine sunmaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

ANADOLU EFES’IN Avrupa’da 5’inci, dünyada da 10’uncu en büyük bira şirketi olmasında Rusya operasyonlarının önemli bir katkısı bulunduğunu dile getiren Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO’su Can Çaka, “Sahip olduğumuz operasyonel çevikliğimiz ve değişen ortama uyum sağlama yeteneğimiz sayesinde Rusya’da pazar payımızı artırmayı başardık” dedi.

Zorlu rekabet ortamı ve COVID-19 gibi öngörülemeyen koşullara rağmen pazar paylarını korumaya ve rekabetçiliklerini artırmaya devam ettiklerini belirten Çaka, “Rusya 1998’deki ekonomik krizin ardından istikrar dönemine girerek dış etkenlere bağlı olarak üretimde toparlanma belirtileri göstermeye başladı. Rusya hükümeti, 2000 yılının ortalarında yabancı yatırımcıları ülkeye çekmeye öncelik verdi. Bu nedenle üretim tesislerini, iş gücünü artırmak ve altyapıyı geliştirmek için yatırımlara ilişkin regülasyon ortamını iyileştirmeye yönelik adımlar attı. Böylece başlattığı ekonomik reform programıyla modern bir rekabet ortamının da oluşturulmasını sağladı” diye konuştu.

RUS BIRA PAZARI 2018’DEN BERI BÜYÜME GÖSTERIYOR

Rusya’nın 2010 yılında tüm alkollü içeceklere uygulanan regülasyonları biraya da uygulamaya başladığını söyleyen Can Çaka, “Geçtiğimiz 10 yılda bu regülasyonlar, pazarın küçülmesine sebep olsa da 2018 yılından bu yana pazarda büyüme trendi görülüyor” ifadesini kullandı. Rusya’nın dünyanın en büyük 12’nci ekonomisi olarak güçlü bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Çaka, “Ekonomik reformlar ve 2024 yılına kadar 149 milyona ulaşması beklenen nüfusuyla dikkat çeken Rusya, Türk şirketleri için de önemli bir pazar. Özellikle gıda, içecek, tekstil ve küçük ev aletleri gibi sektörlere önemli iş fırsatları sunuyor” değerlendirmesini yaptı.

El değmeden üretim

Faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde olduğu gibi Rusya’da da pandemi sürecinde üretime ve saha çalışmalarına ara vermeden kontrollü ve önleyici tedbirlerle devam ettiklerini söyleyen Can Çaka, “Fabrikalarımızda üretimimiz el değmeden, uluslararası standartlarda yapılıyor” diye konuştu.

Anadolu Efes olarak Rusya pazarına yatırımlarını devam ettirerek iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerlemesine olumlu katkı sağlayacaklarına inandıklarını anlatan Çaka, Türkiye-Rusya diplomatik ilişkilerinin tarih boyunca önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

https://www.rtib.org/tr/haberler/anadolu-efes,-rusyada-liderlige-oynuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…