Anasayfa Duyurular Alabuga Müzesi Türkiye’de sergi açtı

Alabuga Müzesi Türkiye’de sergi açtı

Tataristan’ın Alabuga Devlet Müzesinin yaratıcı grubu, Türkiye’nin iki şehrinde Tatar halkının kültürüne yönelik güncellenmiş sergiler sundu. İlk sergi, İstanbul’un Topkapı şehir parkındaki Türkçe konuşan halkların kompleksi içinde, ikincisi – Eskişehir’de açıldı. 

Alabuga Müzesi Basın Merkezi haberine göre, “Bunlar kalıcı sabit müze sergileri. İstanbul ve Eskişehir için özel olarak üretildi. Toplamda, bu sergilerde 600’den fazla eser sergileniyor” bilgisi yer aldı. 

Sergi alanları, Tatarların tarihini, Türkiye’deki Tatar diasporası ile Tataristan topraklarındaki modern Tatar etnik kökenleri arasındaki kültürel ve tarihi temas noktalarını yansıtıyor. 

Sergilere gelen konuklar, Tataristan sanayi kuruluşlarının imal edilen ekipman ve reklam ürünleri modelleri, dekoratif ve uygulamalı sanat ürünleri ile tanışabilecekler 

Ziyaretçiler tabakları, kıyafetleri, ayakkabıları, ev ve iç eşyaları, mobilyaları, mücevherleri ve çok daha fazlasını görebilir. Serginin konukları sadece Tatarların kültürünü tanımakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomi, gençlik politikası veya spor da dahil olmak üzere Tataristan’daki yaşamın tüm alanlarını öğrenecekler. 

Sergilerin organizasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un Mayıs 2019’da Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından hazırladığı talimat listesi doğrultusunda ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle ve Tataristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Tam Yetkili Temsilciliğinin çalışmalarıyla yapıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…