Anasayfa Uncategorized Aktivistler Tataristan yetkililerden 5G ağlarından vazgeçmelerini talep etti
Uncategorized - Nisan 10, 2020

Aktivistler Tataristan yetkililerden 5G ağlarından vazgeçmelerini talep etti

Kazan Kamu Konseyi Tataristan yetkililerine 5G ağlarının kullanıma sokulmasından vazgeçilmesini talep ettikleri mektubu gönderdi. Konseyin düşüncesine göre yeni teknoloji canlılar için tehlike unsuru oluşturmakta.

Gelişim ve bilimin pratik olarak kullanılması yolunda 5G’nin bir adım olmasına rağmen bu teknoloji kendi içerisinde şahsi hayatın korunmasından başlayıp insan sağlığına olan negatif etkiye kadar bir takım tehlike unsuru barındırmakta.

Aktivistlerin düşüncesine göre eğer 5G kurma planları hayata geçirilirse yer yüzündeki hiçbir insan, hiçbir hayvan, kuş, böçek ve hiçbir bitki 365/24 şeklindeki zararlı ışınlardan kaçamayacak.

Mektupta küresel yenilikler hep birilerinin çıkarı için yapıldığı belirtilmekte ve 5G olayında ise sıradan vatandaşların isteklerine ters düşen ulusüstü şirketlerin çıkarları yatmakta olduğu söylenilmekte.

Aktivistler Tataristan’da 5G’nin uygulanmaya sokulmasının durdurulmasını talep ettiler ve yetkililerden vatandaşları ışınlardan korumak için ne tür çarelere başvuracaklarını açıklamalarını istediler. 5G’nin uygulanmaya sokulmasından doğacak tüm sorumluluklar ve kötü sonuçlar şehir ve bölge yetkililerin üzerinde olacağı da mektupta belirtilmiş.

2019’un sonunda Tataristan Dijitalizasyon Bakanı Ayrat Hayrullin 5G’nin Cumhuriyetin 5 bölgesinde kurulacağını ve 2020’den itibaren ticari amaçla diğer bölgelerde de kurulacağını belirtmişti. Pilot projesi olarak teknolojinin Kazan, İnnopolis ve Arsk’ta kurulması düşünülmüştü.

Rusya genelinde ise 5G’nin kurulmasını 2024’e kadar ertelemeye planlıyorlar. Medyada da Büyük Britaniya’da 5G kulelerinin insanlar tarafından yakıldığı haberleri çıkmaya başladı. Bunun sebebi olarak da popülerleşmeye başlayan 5G’nin koronavirüs çıkmasına neden olması komplo teorisi gösterilmekte.

Haber kaynağı: https://inkazan.ru/news/tech/08-04-2020/v-tatarstane-aktivisty-potrebovali-ot-vlastey-otkazatsya-ot-setey-5g?id=v-tatarstane-aktivisty-potrebovali-ot-vlastey-otkazatsya-ot-setey-5g&published_date=08-04-2020&rubric=tech&type=NewsItem&utm_campaign=communities_1mi&utm_medium=social&utm_source=twitter.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…