Tunç Soyer:“Ticari ilişkiler ancak güçlü kültür tabanı üzerine oturursa yürüyor”

16 Aralık’ta Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğunda Türk ve Tatar ressamları eserlerinden oluşan “Kültür Köprüleri” sergisi açıldı. Sergi açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de katıldı ve ticari ve ekonomik ilişkiler ancak güçlü kültür tabanı üzerine oturursa güzel yürüyor, dedi.

Tataristan başkenti Kazan’da Türkiye’nin İzmir şehri ressamı Zeki Serbest ve Tataristan’ın Kazan şehri ressamı Raif Tuhvatullin eserlerinden oluşan ve Yunus Emre Enstitüsü ve THY destekleri ile organize edilen “Kültür Köprüleri” Sergisi açıldı.

Açılışa Tataristanlı milletvekilleri, Tataristan Kültür Bakanı Yardımcısı, Kazan Başkonsolosu ve çok sayıda gazeteci ve Türkiye sevdalıları ile beraber İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan açılışta yaptığı konuşmasında, Kazan ile İzmir’in kurduğu dostluk köprülerini bizim ressamlarımız taçlandırıyorlar, dedi.

Erikan kendilerinin bu iki ressamın kurduğu köprüden yürümeye kararlı olduklarını ve iki ressamın oluşturduğu bu köprüden Türk ve Tatar halkı nasıl iki kardeş ise aynı barış içinde kardeşlik içinde yürümeye devam edecektir, ifadesini kullandı.

İzmir Meclis üyeleri, bürokratlarla ilk yurtdışı seyahetini Tataristan’a düzenlediklerini kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de, kurulacak ticari ve ekonomik ilişkiler ancak güçlü kültür tabanı üzerine oturduğunda yürüdüğünü söyledi.

Tataristan’a, Kazan’a gelme kararlarının doğru bir karar olduğunu belirten Soyer, köklü bağları olan iki millet, iki devlet çok güçlü kentlerle bu bağları güçlendirerek yıollarına devam edeceklerini kaydetti ve sergini “Kültür Köprüleri” adını taşımasının çok anlamlı olduğunu belirtti.

Soyer, bu köprüler daha da sağlamlaştıkça her iki tarafta da halklarımız verimli ilişkiler kuracaklar, dedi.

“Kültür Köprüleri” resim sergisi 25 Aralık’a kadar herkese açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir