Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Erikan, RF Mari El Cumhuriyeti lideri ile ticari ilişkileri masaya yatırdı

Türkiye’nin Kazan (Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti) Başkonsolosu İsmet Erikan, RF Mari El Cumhuriyeti’nin başkenti Yoşkar Ola’yı ziyaret etti. Marı El Cumhuriyeti lideri Aleksandr Yevstifeyev ile görüşen Başknsolos Erikan başta ticari olmak ikili işbirliği konularını masaya yatırdı.

Konuyla ilgili Türkiye’nin Kazan Başkonsolos resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi: “Görev bölgemizde bulunan RF Mari El Cumhuriyetinin başkenti Yoşkar Ola’yı ziyaret eden Başkonsolos İsmet Erikan, resmi temaslarda bulunarak, ikili ilişkilerimizi geliştirme fırsatlarını değerlendirdi.”

Marı El Cumhuriyeti hükümeti basın bürosundan edinilen bilgilere göre de taraflar görüşmede karşılıklı işbirliği olanaklarını ele aldı.

Türk konukları ağırlayan Marı El Cumhuriyeti lideri, Erikan’ın deneyimli bir diplomat olduğunu ve Kazan’da görevini yaparak Volga bölgesinin coğrafi ve ekonomik koşullarını iyi bildiğini belirtti. Yevstifeyev, “Ancak, Mari El Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ortaklık potansiyeli, bugünün gerçeklerinden çok daha yüksek.” diye ikili işbirliini daha da artırılması temennisinde bulundu.

İkili ticaretimiz az, ancak…

Başkonsolos Erikan da konuşmasında, bölgeyi yaptığı ziyaretten büyük izlenimler elde ettiğini vurgulayarak, “İlk kez geliyorum…Farklı inanç ve milletlerden olan insanlar, yani herkes burada barış ve uyum içinde yaşıyor..Beni çok mutlu ediyor. İnsanlar arasındaki bu uyumu yaratmak için yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederiz. İkili ilişkilerimizde yapacağımız çok fazla çalışma var. İkili ticaretimiz az, ancak bu artmayacağı anlamına da gelmiyor. Burada gelişme potansiyeli var. Eğitim, bilim ve kültür alanlarında çok yönlü işbirliğine hazırız. ” dedi.

Bu arada Mari El Cumhuriyeti ve Türkiye arasında dış ticaret hacminin bu yılın ilk dokuz ayında 2.813 milyon dolar olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Geçen yıl ise bu rakamın 3.426 milyon dolar olduğu ifade edildi.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/turkiyenin-kazan-baskonsolosu-erikan,-rf-mari-el-cumhuriyeti-lideri-ile-ticari-iliskileri-masaya-yatirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir