2019 sonuçlarını paylaştı: Türkiye talebinde ortalamanın iki katı artış

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların daha sık yurt dışına seyahat etmeye başladığını açıkladı. ATOR Başkanı Maya Lomidze, bu yolculukların sayısının yüzde 7 arttığını belirterek, “Yurt dışı turizminde bir artış görüyoruz. Resmi istatistiklere göre, yüzde 7 civarında. Piyasaya bağlı olarak, farklı turistik yerlere göre yüzde 5 ila 20 arasında” diye konuştu.

Türkiye’de yüzde 15’lik artış, kış döneminde de ilgi yoğun

Yurt dışına seyahat eden Rus vatandaşları en çok Türkiye’yi seçiyor. ATOR Başkanı Lomidze’ye göre Rus turistlerin% 80’inden fazlası tatilleri için plaj destinasyonlarını tercih ediyor. Bu nedenle Rus turistin tercih ettiği ülkeler sıralamasında değişiklik olmadı. Türkiye, 2019’da Rusya dış turizminde 1 numaralı hedef olmaya devam etti. Türkiye’ye giden Rus turistlerin sayısı 2018’e göre yüzde 15 artışla 6.7 milyonu aştı. Turizm sezonunun uzaması Türkiye’nin Rusya pazarındaki olumlu dinamiğine de büyük katkı sağlıyor. Bu kış özellikle yeni yıl döneminde Antalya’yı tercih eden Rusların sayısı önemli ölçüde artarken uzun yıllar sonra ilk defa Rusya’nın bir çok şehrinden İstanbul’a kış döneminde turlar düzenlemeye başladı.

Konaklama vergisi turist akışını etkilemez

Lomidze, Türkiye’de turizm ürünlerinin fiyatının, yürürlüğe girecek konaklama vergisi nedeniyle 2020 yazında artmasının beklendiğini belirtti.

Türkiye’deki tatil ürünleri fiyatlarının 2019’da da önceki yıla kıyasla arttığına işaret eden Lomidze, “Bazı oteller fiyatlarını yüzde 30 artırmıştı. Bu durum, Rus turistlerin Türkiye talebinin düşeceği endişesini yaratmıştı ancak yıl sonu itibarıyla yüzde 14’lük bir artış gerçekleşti.” dedi.

Lomidze, fiyatların artmasına rağmen Rus turistlerin Türkiye’ye ilgisinin devam etmesini beklediklerine işaret ederek, “Deneyimlerimiz gösteriyor ki Rus turistlerin Türkiye’de tatil yapmaya yönelik talepleri etkilenmeyecek.” diye konuştu.

Türkiye’de yürürlüğe giren yeni vergi düzenlemesine göre, otel, motel ve benzeri konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan belirli ürünler “konaklama vergisi”ne tabi olacak.

https://www.turizmajansi.com/haber/2019-sonuclarini-paylasti-turkiye-talebinde-ortalamanin-iki-kati-artis-h34605

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir