Tataristan Cumhurbaşkanı’ndan Slovakya iş çevrelerine Tataristan’a yatırım çağrısı

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov iki günlük resmi ziyaret ile Slovakya Cumhuriyeti başkenti Bratislava’da bulunuyor. Rüstem Minnihanov Bratislava’da yetkililer ile görüşmelerinde Slovak yatırımcıları Tataristan’a davet etti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Slovakya Parlamento Başkanı Andrea Danko’nun daveti üzerine bu ülkeye iki günlük resmi sefer düzenliyor.

Minnihanov Slovakya Ekonomi Bakanı Peter Gigot ile görüşmesinde Tataristan’daki yabancı yatırımcılar için oluşturulan şartlardan bahsederek Slovak yatırımcıları Tataristan’a davet etti.

Onun sözlerine göre, 2018 yılında Tataristan ile Slovakya Cumhuriyetleri arasındaki ticaret hacmi 2017 yılına göre yüzde 23 oranında artarak 540 milyon dolara ulaştı.

Rüstem Minnihanov konuşmasında, Slovakya şirketlerinin Tataristan’da yatırım yapmalarını ve Tataristan üzerinden Rusya pazarına açılmalarını istediklerini iletti.

Tataristan Cumhurbaşkanı sözlerine devam ederek, Slovakya’nın Slovnaft Şirketine Tataristan’ın Tatneft Petrol Şirketinin petrol sağladığını da kaydetti.

Rüstem Minnihanov ayrıca, Tataristan ve Slovakya iş dünyasının aktif işbirliğinin ve sanayi ve ticaret odalarının ortak çalışmalarını arttırmasının önemine de dikkat çekti.

Görüşme sırasında Tataristan Cumhurbaşkanı mevcut işbirliği fırsatlarının daha da ayrıntılı bir şekilde incelemesi için Peter Gigot’u ve Slovak iş çevreleri delegasyonunu Tataristan’ı ziyaret etmeye davet etti.

Foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir