Kazan’da Varank rüzgarı esti

Bu hafta Tataristan başkenti Kazan’a Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir çalışma ziyaretinde bulundu. SEZ “Alabuga”da Türk fabrikaları yöneticileri ile görüşen ve İnnopolis teknoloji kentinde son teknolojiler hakkında bilgi alan Varank, Kazan’da Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Türkiye-Tataristan arasındaki ticari ilişkileri değerlendirdi.

4-5 Aralık tarihlerinde Tataristan Cumhuriyeti’ne19. Uluslararası Makine Üretimi Fuarı’na katılmak üzere Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir ziyaret gerçekleştirdi.

Çarşamba günü ilk ziyaret ettiği bilgi teknolojileri sektörünün gelişimine katkı sunmak amacıyla 1200 hektarlık alana sıfırdan inşa edilen ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretildiği İnnopolis kentinde yetkililerden bilgi alan Varank, söz konusu bölge ve Türkiye’deki teknoparklar arasında işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Aynı gün Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen 19. Uluslararası Makine Üretimi Fuarı’na katılan Mustafa Varank, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Fuarın açılışını gerçekleştirdi.

“Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde Tataristan ile işbirliği önemli bir boyut”

Mustafa Varank, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde Tataristan ile ekonomik iş birliğinin önemli bir boyut oluşturduğunu söyledi.

Türkiye ile Tataristan’ın ticaret ve karşılıklı yatırımlarda güçlü ortaklıkları olduğuna dikkati çeken Varank, “Tataristan ile ticaret hacmimizdeki artış bizim için memnuniyet verici. Kısa süre içinde ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarabiliriz, bunun önünde hiçbir engel yok. İki ülkenin sanayileri birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip. Bu manada gelecekteki iş birliklerimiz açısından sağlam bir zemin mevcut diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Varank, Tataristan’ın Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu dile getirerek, ülkede yatırımları bulunan 140 Türk şirketinin Tataristan ve Rusya ekonomisine katkı sağladığını söyledi. Bakan Varank, “Şirketlerimizin 2,5 milyar doları bulan yatırımları hem Tataristan’a hem Rusya’ya katma değer ve ihracat olarak büyük katkılar sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye’den Tataristan’a 50 milyon dolarlık yeni yatırım

Konuşmaların ardından Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Bakan Mustafa Varank refakatinde, Türk firması TTAF Elektronik San. ve Tic. AŞ ile Tataristan Yatırım Kalkınma Ajansı arasında şehir aydınlatma sistemleri başta olmak üzere çeşitli elektronik ürünlerin üretileceği 50 milyon doların üzerindeki bir yatırım için iyi niyet anlaşması imzalandı. Daha sonra Minnihanov ile Varank, fuardaki standları ziyaret etti, sergilenen ürünlere ilişkin bilgi aldı.

4 Aralık’ta Tataristan Cumhurbaşkanı ile Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bire bir görüşmeler de gerçekleştirdi.

Kazan Kremlini’nde düzenlenen görüşmede Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Türkiye Cumhuriyeti, Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri, dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı: “Türk firmalarından Tataristan’a yaklaşık 2 buçuk milyar dolarlık yatırım”

Minnihanov, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan Tataristan-Türkiye işbirliğini geliştirme girişimlerini her zaman destekliyoruz. Son yıllarda, bu ilişkiler devlet başkanlarının kişisel çabaları sayesinde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Ülkemiz Cumhurbaşkanları – Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan – bölgeler arası işbirliğinin gelişmesine büyük önem veriyorlar, dedi.

Toplantıda Tataristan Cumhurbaşkanı, Türk firmalarının cumhuriyete yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirtti.

Rüstem Minnihanov konuşmasında Türkiye ile Tataristan arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 2018 sonuçlarına göre, 350 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve ayrıca, bu yılın 9 ayında iki cumhuriyet arasındaki ticaretin bir önceki yılın seviyesine ulaştığını kaydetti.

Minnihanov SEZ “Alabuga’daki Türk firmaları hakkında da övgü ile bahsetti.

“Tataristan ve Türkiye’nin ticari ilişkilerin gelişimi için yeterli fırsatlara sahip”

Alabuga özel ekonomik bölgesi bölgesinde 10 Türk tesisi başarıyla faaliyet gösteriyor. Bunlar Kastamonu Entegre, Hayat Kimya, Şişecam – Trakya Glass, Şişecam ”-“ Automa-tiv Glass ”,Coşkunöz, Dizayn Grupp, Koluman, Tirsan Kardan, Saraç Makina.

Rüstem Minnihanov bugün Tataristan ve Türkiye’nin ticari ilişkilerin gelişimi için yeterli fırsatlara sahip olduklarını söyledi ve karşılıklı yarar sağlayacak işbirliklerini oluşturmak için mevcut ekonomik potansiyelin daha da aktif kullanılmasını önerdi.

Mustafa Varank Türk yatırımcıların üretim merkezlerinin bulunduğu Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’ni de ziyaret etti. Şişecam’ın bölgede 2014’te üretime başlayan fabrikasını gezen Varank, başta otomotiv olmak üzere birçok sektör için cam üretimi yapılan tesiste incelemelerde bulundu. Varank’ın bölgedeki ikinci durağı, Hayat Holding’e bağlı Hayat Kimya firmasının kağıt mendil, peçete gibi ürünler ürettiği tesisi oldu. Varank, Rusya’da temizlik kağıdı sektöründe yüzde 20’lik pazar payına sahip şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Varank, Hayat Holding’in bir diğer şirketi Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’nin fabrikasına da uğradı. Parke ve MDF gibi ürünlerin üretildiği fabrikada incelemelerde bulunan Varank’a, Tataristan’daki en büyük üçüncü yabancı yatırımcısı olan firmanın çalışmaları anlatıldı. Coşkunöz Holding’in otomotiv sektörüne yönelik parçalar ürettiği fabrikasında temaslarda bulunan Varank, Renault, Nissan, Kamaz, Ford ve Daimler-Mercedes gibi firmalara parça tedarik eden firmanın çalışmalarını inceledi. Varank, son olarak Rusya’nın 6’ncı büyük petrol şirketi olan Tatneft’in Taneco Rafinerisi’ni ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Varank’tan Tataristanlı yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapmaya çağrı

Varank, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede, başta Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile olmak üzere verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Tataristan’da faaliyet gösteren 140 Türk şirketinin 2,5 milyar dolara yakın yatırımı olduğunu belirten Varank, ülkenin Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde yeni bir organizasyona giderek vergi ve arsa gibi konularda sağlanan avantajlarla yatırımcılar için bölgeyi cazibe merkezi haline getirdiğini söyledi.

Fabrikasını ziyaret ettiği Kamaz’ın Rusya’nın en büyük ticari araç üreticisi olduğunu, tedarik zincirinin önemli bir kısmının Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Varank, Biz onlara “Gelin Türkiye’de bir üretim hattı kurun, zaten tedarikçileriniz orada hem Türkiye piyasasına hem de üçüncü ülkelere dönük yatırımlar yapalım, Türkiye’de yaptığınız yatırımlarla beraber kazanalım” dedik, diye konuştu.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Tataristan’a yaptığı ziyarete Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan eşlik etti.

Kaynak ve foto: Tatarstan.ru ve sanayi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir