Kazan, Rusya’nın yaşam kalitesi açısından en iyi şehri olarak tanındı

Tataristan başkenti Kazan, Rusya’nın yaşam kalitesi açısından en iyi şehri olarak gösterildi. Rusya Finans Üniversitesi rektörü Mihail Eskindarov Kazan’ın bu ödülünü Belediye Başkanı İlsur Metşin’e kendisi teslim etti.

Rektör ile görüşmesinde Kazan’a güvendikleri için Tataristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Metşin başkentin bu başarıya ulaşım tarihçesini anlattı.

2012 yılında Kazan’da 27 bin küçük şirketin çalıştığını belirten Metşin, Üniversite Oyunları etkinliğinden sonra bu sayının 44,5 bine çıktığını kaydettti.

Kazan Belediye Başkanı, bundan 7 yıl önce bu şirketlerin sattıkları ürünlerin tutarı 355 milyardı, bugün ise 748 milyar rubleye ulaştı. Belki bu bir tesadüftür. Ama ben altyapı projelerinin şehirlerin hayatını değiştirdiğine inanıyorum.

Biz dünyada en çok talep gören birçok uzmanı eğittik. İnsanlar değişti. İnsanlar değişince, kendilerine ve geleceğe güvenle bakmaya başladılar.

2005 yılında Kazan bir yılda 500 bin turisti ağırladıysa, bu yıl biz 3,2 milyon turisti Kazan’ımızda misafir ettik, dedi.

Rusya Finan Üniversitesi’nin yaşam kalitesi alanında oluşturduğu ödül, 2016 yılında finansal ve diğer kuruluşlar tüketicilerinin yanı sıra şehir idarelerinin de, toplumun yaşam kalitesini arttırmaya yönelik hizmet kalitesini artırmalarını teşvik etmek amacıyla kuruldu.

Mdül, nüfusu 250 binden fazla olan Rusya’nın 78 şehrinde yapılan telefon anketlerine dayanarak belirlendi ve toplam 31 kriter dikkate alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir