Birleşmiş Milletler Belediye Başkanları Birliği bir Tatar’ın eline geçti

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin Birleşmiş Milletler’in Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Başkan’ı olarak seçildi. Böyle bir karar 11- 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Güney Afrika’nın Durban kentinde düzenlenen “Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler” UCLG Dünya Organizasyonunun VI Kongresinde alındı.

Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Komitesi Başkanlığına Tataristan başkenti Kazan’ın Belediye Başkanı İlsur Metşin getirildi.

Böylece BM’in böyle bir komite başkanlığına ilk defa bir Rusya şehrinin belediye başkanı seçilmiş oldu.

İlsur Metşin Başkanlık seçiminden sonra yaptığı konuşmasında, “Küresel barış koşullarında, dünyanın neresinde olursa olsun şehirler benzer zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Biz, belediyeler arasındaki işbirliğini güçlendirmeli, belediyelerin küresel sorunların çözülmesindeki rolünü arttırmalı, vatandaşlarımızın hayatlarının daha da rahat olması için en iyi tecrübeleri paylaşmalıyız” dedi.

BM Yerel Yönetimler Danışma Komitesi Başkanı üç yıllığına seçiliyor. Komite BM temsilcilerinden oluşuyor.

BM Yerel Yönetimler Danışma Komitesi, dünya genelinde 323 bin belediyenin, mega kentin ve bölgenin çıkarlarını temsil ediyor.

Komite belediye ihtiyaçlarına odaklanan en güçlü ve etkili yapı olarak kabul ediliyor.

Danışma komitesinin temel amacı, Birleşmiş Milletler içerisinde yerel yönetimlerin çıkarlarını korumak ve yerel otoriteler ile ulusal hükümetler arasında diyalog oluşturmak.

Foto:kzn.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir