Türkiye, RF Tataristan’ın güvenilir bir dış ekonomik ortağı olmakta

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Ticaret ve Sanayi Bakanı Albert Karimov, Türkiye’nin Tataristan’ın güvenilir bir dış ekonomik ortağı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu resmi facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre Başkonsolos İsmet Erikan, RF Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Ticaret ve Sanayi Bakanı Karimov’a nezaket ziyaretinde bulundu. Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi İsmet Özkan’ın hazır bulunduğu görüşmede ikili ticari ilişkiler ele alındı.

Söz konusu bakanlığı basın bürosundan edinilen bilgilere göre, görüşmede Karimov, “2018 yılı sonuçlarına göre, Türkiye ile Tataristan Cumhuriyeti arasındaki dış ticaret hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 4 daha artarak 300 milyon dolardan daha fazla bir rakama ulaştı. Türkiye bizim güvenilir dış ekonomik ortağımız. Tataristan yeni projelere her zaman açık ve bu projelerin uygulamaları bağlamında Türk ortaklarımıza kapsamlı destek vermeye hazırız.” dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİ BURADAN MEMNUN

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Erikan da konuşmasında, “Tataristan’ın Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerinde ayrı bir yeri var. Şirketlerimiz buradaki çalışmalarından ve Tataristan Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermekten memnun olmakta. Üretimini burada başlatan Türk şirketleri, yatırım yapmak için uzun vadeli planlarını da bulunmakta.”

İnşaat sektörünün önemine de dikkat çeken Başkonsolos, “Dünyadaki Türk müteahhitleri Çin’den sonra ikinci sırada” dedi.

Tataristan ile Türkiye arasında gelecek vaat eden işbirliği alanlarını da sıralayan Türk Başkonsolos, “Ancak, Tataristan ile Türkiye arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkiler iki taraflı olmalı, bu nedenle Tataristanlı işletmeleri Türkiye’de yatırım projeleri uygulamaya davet ediyoruz ”

FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir