İkili ticaretin artmasını isteyen Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Erikan, Türk iş dünyası temsilcileriyle bir toplantı yaptı

Türkiye’nin Kazan (Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhurieti) Başkonsolosu İsmet Erikan, Tataristan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Türk iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Daha önce basına konuşan Türk Başkonsolos, Türkiye ile RF Tataristan arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkartılması gerektiğini kaydetmişti.

Konuyla ilgili Başkonsolos resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi: “Başkonsolos İsmet Erikan bugün RF Tataristan Cumhuriyetinde yatırımcı olan ve muhtelif projeler yürüten iş insanlarımızla bir toplantı gerçekleştirdi. Başkonsolos, büyük projelere imza atan her bir şirketimizle ayrı ayrı gurur duyduğunu ifade etti.”

Daha önce Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Erikan,  Başkonsolosluk binasında güncel konulara ilişkin bir basın toplantısı düzenlemişti. Başkonsolos, Türkiye ve RF Tataristan arasındaki ticaret hacminin 314 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartılması gerektiğini kaydetmişti.

İKİLİ TİCARET HACMİ 314 MİLYAR DOLARDAN 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARTMAMIZ LAZIM

Başkonsolos, “Bugün Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 25-30 milyar dolar olmakta. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin bu rakamın 100 milyar dolara çıkarmak için önümüze hedefler koydu. Ve eğer bu bağlamda Türkiye ve Tataristan arasındaki ticaret hacminin 314 milyon dolardan  en az 1 milyar dolara çıkarırsak bu durumda iki ülkenin liderinin belirlediği ortak hedefe ulaşmak açısından buraya belirli bir katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Geçmişte böyle bir şey başartıysak, bugün de bunu başarabiliriz…Kesinlikle bu rakamlara geri döneceğiz” şeklinde konuşmuştu.

Bu arada dün Tataristan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye’nin Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olduğunu vurgulamıştı.

Tataristan Cumhurbaşkanı, “Tataristan, her zaman Rusya-Türkiye ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamayı öngören Türk ortaklarla işbirliğini geliştirme girişimlerini desteklemekte. Türkiye Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olmakta. 2018 yılı sonuçlarına göre ticaret hacmi 314 milyon doları aştı. Bu yıl da karşılıklı ticarette dinamik bir büyümeye tanık oluyoruz. Böylece, ikinci çeyrekte ticaret hacmi yüzde 60 arttı.” şeklinde konuşmuştu.

Birçok dev Türk fabrikasının Tataristan Cumhuriyeti’nde başarılı şekilde faaliyet gösterdiğine işaret eden Minnihanov, başkent Kazan ve İstanbul arasında günlük direkt uçak seferlerinin olduğunu vurgulamıştı.

Tataristan Cumhurbaşkanı, ikili işbirliği için umut vaat eden alanlar arasında enerji, petrokimya, makine mühendisliği, sağlık, inşaat, turizm, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesinde deneyim alışverişi gibi alanları da sıraladı.

Minnihanov, “Türkiye’nin Kazan Türkiye Başkonsolosluğu da Tataristan-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlamakta.” dedi.

FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir