İsmet Erikan: Tatarlar ile Türkler kardeş halklar ve ortak yönlerimiz çok

Kazan’da 4.Türk Filmleri Haftası başladı. Açılışa katılan Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan Tatarlarla Türklerin kardeş halklar olduklarını, onların ortak yönlerinin çok olduğunu ve bu ortaklıkları beraber yaşayıp daha da güzelleştireceklerini belirtti.

25 Ekim’de Tataristan başkenti Kazan’da 4.Türk Filmleri Haftası başladı. Etkinliğin ilk gününde  “Mir” Sinema Salonunu tıklım tıklım dolduran Tataristanlı sinemaseverler “İftarlık Gazoz” filmini seyrettiler.

Açılışta bir konuşma yapan Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan Türk filmlerini izlemeye gelenlerin çok olmasına dikkat çekerek gelecek yıl bu etkinliği daha büyük bir salonda düzenleme ve daha çok Türk filmleri getirme sözü verdi.

Türk sinemasının son yılarda önemli gelişmeler gösterdiğini kaydeden Erikan, amaçlarının Türk sinemasının geldiği noktayı ve yarattığı güzelliği Tataristanlı sinemaseverlerle paylaşmak olduğunu söyledi.

Kültür paylaştıkça daha da güzel oluyor, ifadesine yer veren İsmet Erikan, Tatarlar ile Türklerin kadeş halklar olduğunu ve ortak yönlerin çok olduğunu ve bu ortaklıkları beraber yaşadıkça daha da güzelleştireceklerini belirtti.

4.Türk Filmleri Haftası dolayısıyla 26 Ekim’de “Sarı Sıcak”, 27 Ekim’de “Hokkabaz” ve 28 Ekim’de de “Ekşi Elmalar” filmleri Kazan seyircisi ile buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir