Forbes:Kazan en perspektif şehirlerden biri

Tataristan başkenti Kazan Forbes Dergisi’nde Rusya’nın en perspektif şehri olarak gösterildi.

Forbes dergisi Rusya’nın son on yılda şehircilik, kültür ve yaşam kalitesinde en önemli sıçramayı yapan on şehrin adını açıkladı. Sıralamanın ilk üçü arasında Kazan da yer aldı.

Reytingin ilk sırasında Tüben Novgorod şehri gösterildi. Bu şehride Alfa Future People ve “Art-Ovrag” gibi büyük festivallerin organize edildiği kaydedildi.

Forbes listesinde ikinci sırayı ise Sankt Petersvurg aldı. Dergi bu şehri “Noçlejka” ve “Anton” gibi sosyal projelerin aktif olarak geliştiği alternatif kültür merkezi olarak adlandırdı.

Dergiye göre reytingin üçüncü basamağında Kazan yer aldı. Forbes Tataristan başkentinde büyük çapta “Hüner” adı altında Yönetmenler Festivali ve Genç Mimarlar Bienali gibi etkinliklerin düzenlendiğini yazdı.

Ayrıca Kazan’da her yıl yazın kitap festivalleri ve Tatcultfest gibi kültürel festivallerin de başarı ile organize edildiği kaydedildi.

Dergi Tataristan başkentinde parkların restorasyonlarına da büyük önem verildiğini ve bunlarda çeşitli etkinliklerin düzenlenliği bilgisine yer verdi.

Forbes Kazan’da son yılların en önemli projesi olarak da “Kazan milli-kültürel merkezin” restore edilip burada 2020 yılında Tataristan’ın Milli Kütüphanesinin yer alaçağını belirtti.

Dergi sıralamasında Kazan’dan sonra Yekaterinburg, Vladivostok ve Krasnoyarsk şehrileri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir