Türk Dünyası Belediyeler Birliği Kazan’da

Türk Dünyası Belediyeler Birliği delegasyonu Tataristan Cumhuriyeti’ne resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Üç günlük ziyaretin ilk gününde heyeti Tataristan Başbakanı Aleksey Pesoşin kabul etti.

23 Eylül’de Tataristan Hükümet binasında gerçekleşen görüşmede Başbakan Aleksey Pesoşin Türk Dünyası Belediyeler Birlği Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığındaki heyetle Türkiye ile Tataristan Cumhuriyetleri arasındaki işbirliği konuları konuştu.

Pesoşin görüşmede Türkiye’nin Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olduğunu belirtti.

Başbakan konuşmasında, 2019’un ilk yarısı sonuçlarına göre, iki cumhuriyet arasındaki dış ticaret hacmi 260 milyon dolardan fazla oldu. Tataristan’da Kastamonu Entegre, Hayat Kimya, Şişecam ve diğer önde gelen Türk şirketleri aktif olarak projelerini geliştiriyorlar. İkili ziyaretlerin sayısı artıyor, dedi.

Pesoşin sözlerine göre, Tataristan ile Türkiye şehirleri arasında 17 kardeş şehir anlaşması imzalanmış durumda ve bu sayı daha da artma eğiliminde.

Tataristan Başbakanı Türk Dünyası Belediyeler Birlği Başkanı Uğur İbrahim Altay’a Tataristan belediyeleri ile Türkiye arasındaki bağların kurulmasında gösterdiği sürekli yardımlarından dolayı teşekkürlerini de iletti.

Heyetin 24 Eylül’de Tataristan’ın petrokimya şehri olarak da bilinen Tüben Kama’ya geçmesi, 25 Eylül’de Tataristan’ın tarihi şehri Bolgar’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği 2003 yılında Türkiye’de kuruldu.

Birliğin amacı, yerel yönetimlerin sorunlarını tartışmak ve çözmek, uluslararası düzeyde ortak pratik çözümlerin aranmasını kolaylaştırmak, tarihi kültürel mirası korumak ve ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliğini geliştirmektir.

Birliğe 29 ülkeden 1150’den fazla belediye üye.

Birliğe üye ülkeler arasında Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Karadağ, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Sırbistan ve diğer ülkeler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir