Tataristan’da 30 Ağustos-Cumhuriyet Bayramı

Tataristan Cumhuriyeti’nde 30 Ağustos – 1990 yılından beri Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanıyor. Resmi tatil olan bu günde cumhuriyet çeşitli bayram etkinliklerine sahne oluyor.

Türkiye’de olduğu gibi 30 Ağustos Tataristan’da da resmi bayram olarak kutlanıyor. Türkiye’de bu gün Zafer Bayramıysa Tataristan’da ise Cumhuriyet Bayramı olarak özel bayram organizasyonları düzenleniyor.

30 Ağustos bu yıl kültür etkinliklerine zengin. Başkent Kazan’da gündüz 12.00’de başlayan Tat Cult Fest Festivali çerçevesinde ünlü Tatar müzisyenleri gece yarısına kadar konser verecek. Mekan olarak Kazan Kremlini, Galiaskar Kamal Tiyatrosu ve Tarım Bakanlığı karşısındaki meydan düşünülmüş.

Bayram dolayısıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Akkardeon Sesleri” Festivaline bu sene rekor sayıda 300 akkardeoncu katılacak. 300 akkrdeoncu hep birlikte Bauman Caddesinden bir yürüyüş gerçekleştirecek ve Musa Celil heykeli önünde konser verecek.

Başkentin Gorkiy Parkında da sabah 11.00’de çocuklar için “Eski Park Hazineleri” adı altında değişik konularda programlar düzenlenecek.  Çocuklar için bir de Kazan Kremlini’nde ve “Beyaz Çiçekler” Parkında da çeşitli etkinlikler organize edilecek.

Gündüz 12.00’de bir de Eski Tatar Mahallesi bölgesinde de Rusya ve yabancı ülkelerden gelecek olan 800’den fazla dansçı ve şarkıcıyı bir araya getirecek halk sanatı festivali başlayacak.

Öğleden sonra da Millennium Meydanı Kazan City Racing otomobili gösterisinin mekanı olacak. Gelen seyirciler, motosikletçiler ve KAMAZ-Master ekibi tarafından düzenlenecek performans görecekler.

Bir de etkinlik sonunda Millennium Meydanı’ndan “Kırmızı Kremlin’den Beyaz Kremlin’e” adı altında motorsiklet yürüşü organize edilecek.

Kazan Hipodromu’nda ise öğleden sonra Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Kazan Belediye Başkanı ödülleri için at yarışları düzenlenecek.

Cumhurşiyet Bayramı’nın en önemli etkinliklerden biri de, Kazan Aile Merkezindeki meydanda saat 17.00’da başlayacak konser olacak.

Bayram programı gece 22.00’da havayi fişek gösterimi ile son bulacak.

foto: nazaccent.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir