Murat Sayın:”Tataristan’ı tercih etmemizdeki en büyük neden huzur”

Tataristan’a yatırım yapan, iş kuran Türk işadamlarını ve onların firmalarını türktatar.com olarak okurlarımıza tanıtmaya devam ediyoruz. Bugünkü söyleşimizin konuğu ofis mobilyaları ticareti yapan Officio şirketi Genel Müdürü Murat Sayın. 

Uludağ Üniversitesi İktisat mezunu olan Murat Sayın 12 senedir Rusya’da ve bunun son 4 yılında da Kazan’da yaşıyor. Rusya’da çeşitli Türk firmalarında yöneticilik yaptı. 2017 yılında Tataristan’da kendi işini kurdu ve mobilya firmasının yöneticisi oldu. Kazan’a Türkiye’den ofis mobilyaları ithal ediyor ve tüm Rusya’ya dağıtımını yapıyor. Evli ve bir erkek çocuğu babası.

Murat bey neden Tataristan’ı, Kazan’ı seçtiniz iş kurmak için? Bunun belli bir sebebi var mıdır?

Ben inşaat sektöründe çalışırken Rusya’nın çok farklı şehirlerinde yaşadım. Moskova, Sankt Petersburg, Tula, Tüben Novgorod gibi. Bu şehirlerde yaşadıktan sonra Kazan’da bir projede yer aldım. O zaman ailece anladık ki, Kazan huzurlu bir şehir ve yerleşmek için doğru seçim.

Bir Türk için Rusya’da yaşamak için en cazip yerlerden biri burası. Bir yandan da Tataristan’da en büyük yabancı yatırımcılar Türkler. Bu bir tesadüf değil. Hem burada diğer bölgelere nazaran iş piyasası daha hareketli hem de en önemlisi burada huzur var. İş yaşamı hareketli olsa da siz kendinizi mutlu hissetmiyorsanız hiçbir şeyin kıymeti yok. İşte biz burda huzuru hissettik. Çocuğumuz burda okula gidecek. İşmizi burada kurduk ve buraya yerleştik.

Diğer Türk yatırımcı dostlarımla da konuştuğumda onların da benzer izlenimleri olduğunu görüyorum. Tataristan, genel olarak insanların memnun olduğu, kendilerini huzurlu hissettiği ve aynı zamanda da ticari faaliyeti kuvvetli bir bölge.

Burada bir de Tatar halkı ile Türk halkı arasında da bir kardeşlik bağı var. O yüzden insanların bize karşı yaklaşımları çok iyi. Çok zor günlerde bile biz burada kendi evimizde gibi hissettik.

Burada Türk ürünlerine, Türk mallarına karşı bir beğeni var. Ürünlerin Türkiye’den geldiklerini öğrendiklerinde daha farklı bakıyorlar. Bu da önemli bir avantaj elbette.

Aynı zamanda buranın lokasyonu da bizim için iyi. Kazan Rusya’nın hem doğusuna hem batısına aslında yakın bir yerde. Bizim lojistik açıdan da bir avantajımız var.

Bir de Türk Hava Yollarının İstanbul’dan Kazan’a haftanın her gününde direkt uçuşların olması, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu ve Ticaret Ateşimizin olmasını da memnuniyetle belirtmek isterim. Biz işimizi kurduğumuzdan beri onların desteklerini gerçekten hissettik.

Ofis mobilyası sektöründesiniz, ürünlerinizden bahseder misiniz? Tataristan’da kimler veya hangi kurumlar sizin ofis mobilyalarınızı tercih ediyorlar?

Bizim ürünlerimiz en alt kademe personel mobilyalarından en üst yöneticilerin odalarına kadar geniş bir yelpazade yer alıyor. Ofis koltuğu, ahşap ofis mobilyası, metal mobilya ve okul mobilyası. Dört ana kategoride üretim yapıyoruz.

Rusya genelinde daha çok bayilerle çalışıyoruz. Bizim bayilerimiz Tataristan’ın önemli kurumlarına da ürünlerimizi sunuyorlar. Şunu diyebilirim, Rusya genelinde toplam 140 mağazada bizim ürünümüz var ve bu sayıyı sürekli artırmak için çalışıyoruz. Sadece Kazan’da doğrudan bize ait bir showroomumuz var, onun dışında tüm Rusya’ya bayi ağımız ile ulaşıyoruz.

Bu işi hayata geçirmeden önce bir yıl Rusya genelinde pazar analizi yaptık. Piyasanın neye ihtiyacı olduğunu inceledik. Şimdi burda üst segment İtalyan ürünleri var. Onlar çok pahalı. Sonra da çok ucuz fiyatlarla Çin ürünleri var. Bu arada orta kaliteli Rus ve Belarus ürünleri var.

Bizim ürünlerimiz üst segment kalitesinde ama fiyat olarak da orta segmente yakın. Daha önce orta segment ile üst segment arası bomboştu. Bizim ürünlerimiz tam o segmente hitap ettiği için büyük ilgi gördü.

Mobilya işi biraz da moda işi. Bildiğiniz kıyafet gibi. Bunun bir de görsel yönü de var. O zaman dizayn ön plana çıkıyor. Bizim dizayn ekibimiz çok kuvvetli. Sürekli Avrupa ile işbirliği içinde çalışan bir ekibimiz var bizim Türkiye’de. Dolayısıyla koleksiyonlarımız bu bölgede farklı görüldü, beğenildi.

Ofis mobilyaları Türkiye’nin hangi şehrinden getiriliyor Kazan’a?

Bizim imalat Gaziantep’te. 30 bin metrekare kapalı alanda, ileri teknoloji kullanılan bir  imalat sahamız var. Ürünlerimizi Gaziantep’ten tır ile, karayoluyla getiriyoruz. Çünkü en hızlı çözümü öyle bulduk. Karayolu da Zonguldak üzerinden Odessa’ya, ordan da Ukrayna üzerinden buraya kadar getiriyor. Gaziantep’ten yola çıkan ürünümüzün Kazan’a varması 6 ila 8 gün arasında sürüyor.

Çok satan ürünlerden ciddi bir stoğumuz var burda. Bizim koltukları da dahil ettiğimizde renk kombinasyonlarıyla 49 bin ürünlük bir seçenek yelpazesi ortaya çıkıyor. Yani her renk ve her tür ürünü burda tutmamıza imkan yok. Müşterilerin de farklı tercihleri olabiliyor. Stokta olmayan bir ürünü müşteri beğendiyse biz onu en fazla 45 gün içinde getirip müşteriye teslim ediyoruz. Bu da ithal mobilya sektörünün geneli için uygun sayılabilecek bir süre.

Kazan’da genelde ne tür modeller tercih ediliyor?

Burda üst seviye yöneticiler için örneğin bazı bankaların, büyük şirketlerin genel müdürlerinin  odalarını yaptık, açık ofis çalışan, yüksek sayıda personele sahip firmaların ofislerini yaptık. Burda hemen hemen tüm yöneticinin makam odası aynı olmaya başlamıştı. Bizim ürünler piyasa genelinden farklı olduğu için ve çok seçenek sunduğumuz için tercih edilir olduk. Bir müşteri eğer bizim showroom ya da bayimize gelip ürünlerimizi gördüyse genelde ürünlerimizden sipariş ediyor.

Murat bey buranın vatandaşı neden Türk malını satın almak istiyor? Türk mallarının diğer yabancı ülkelerin mallarına göre hangi yönden daha üstün olduğunu söyleyebiliriz?

Bizim ürünlerimizde kullanılan hammaddeler önemli. Birincisi bu. Örneğin bizim kullandığımız suntalamın tamamı Kastamonu Entegre şirketinden temin ediliyor. Dolayısıyla bunu öğrenen bayi de tüketici de kaliteli olduğunu biliyor, zaten üründe de bu farkediliyor.

Onun dışında Türkiye’deki çelik üretimi de oldukça kaliteli. Ahşap ofis mobilyasında bizim ürünlerin temel hammaddeleri çelik ve suntalamdır. Dolayısıyla doğrudan kaliteyi artırıyor. Koltuklarda da örneğin sünger yapısı genelde kullanılan süngerlerden farklı. Pek çok modelde kalıpla üretilen özel bir döküm sünger kullanıyoruz.

Herhangi bir ofis mobilyasına baktığınızda ofis mobilyası aynı ofis mobilyası diyebilirsiniz ama, bunlar tüketicinin dikkatini çekiyor, bunlar fark yaratıyor. Tüketici dokunduğu zaman bile farkı anlayabiliyor. Bizim için bilinçli tüketici büyük bir avantaj.

İkincisi de, bazı renk ve desenler sadece bizde var. İnsanlar artık farklı birşey almak istediği için bizim ürünleri görünce hoşlanıyorlar. Farklı olmak ihtiyacı çok önemli bir şey artık.

Bunların dışında tabi hizmet farkı olması gerekiyor. Hızlı olmanız lazım, hatasız ürün vermeniz lazım, eğer bir hatanız varsa hızlıca düzeltmeniz ve müşteriyi memnun bırakmanız lazım.

Bu üç tane adımı mutlaka atmak gerekiyor. Bizimle çalışan müşterilerimiz de bunu gördüler. Bu da bir sonraki müşteriyi getiriyor. Bayiler için de aynı şey geçerli.

Biz Rusya’da ilkiz ve tekiz hala. Bir Türk ofis mobilya firması gelmiş ve farklı ürünler, farklı dizaynlar getirmiş. Fiyatlar da uygun olunca bu sefer tercih ediyorlar.

Tataristan’daki Türk işadamları da sizin ürünlerden yararlanıyorlar mı? Evet alıyorlar. Bizim Tataristan’daki Türk yatırımcılarla ilişkilerimiz gayet iyi. Bizim için dostluk ticaretten önemli. Dostlarımız var. Dostlarımız da bizi destekliyorlar, biz de onları.

Tataristan’a gelmek isteyen Türk işadamları için ne tür avantajlar var ve bizim sitemiz yardımıyla onlara neler tavsiye dersiniz?

Daha önce de dediğim gibi, birincisi-Tataristan huzurlu bir yer. Bu önemli. Ne kadar para kazanırsanız kazanın huzurunuz yoksa orasını tercih etmemeniz gerekir. Tataristan huzurlu.

İkincisi-Tataristan piyasası hareketli. Buranın ticareti durağan değil. Sürekli yeni firmalar açılıyor, sürekli yeni yatırımlar var. Sürekli bir gelişim halinde. Ayrıca Tataristan’da sosyal hayat da hareketli. Sürekli bir spor turnuvası var, bir kültürel etkinlik var. Bu da ticareti de, sosyal hayatı da hareketlendiriyor.

Onun dışında burası lojistik açıdan da kıymetli. Rusya içerisinde lokasyonu çok iyi.

Bir de Tataristan hükümetinin yabancı yatırımcılara üretim anlamında sağladığı imkanlar var. Örneğin SEZ “Alabuga”da çok sayıda yabancı yatırımcı mevcut. Yeni kurulmuş  “İnnopolis” kenti var, Çallı veya başka şehirlerde kurulan endüstri bölgeleri var. Bu endüstri bölgelerinde Tataristan hükümetinin sağladığı imkanlar sayesinde bu hareketlilik daha da artıyor.

Bunların dışında burada yetişmiş iş gücü var. İstediğiniz nitelikteki insana ulaşabiliyorsunuz. Rusya’nın çoğu yerinde böyle değildir gerçekten.

Bir de burdaki insanlar gayet çalışkan. Bana Moskova’da bir Rus arkadaşım, Rusya’da tatillerde sadece trafik ışıkları ile Türkler çalışır demişti. Ben burda Tatarların da çalışmayı sevdiğini gördüm. Tatarlar bir de hayatı da seven insanlar. Tataristan ekonomisinin güçlü olmasının bir sebebi de bu bence.

Bunların hepsi birer avantaj elbette. Bunları üst üste koyduğunuz zaman Tataristan tercih edilmesi gereken bir yer oluyor.

Murat bey geleceğe ilişkin olarak neler yapmak istiyorsunuz, hangi projeleriniz var?

Bizim öncelikli hedefimiz ürünlerimizi daha geniş alanlara ulaştırabilmek, daha fazla bayi ile çalışabilmek. Biz şu anda bunun çabasındayız. Tabi ki kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli iş planlarımız var.

Kısa vadeli planımız istediği gibi giderse orta vadeli planımız-yine Tataristan’da olmak üzere bir yatırım planımız var. Bu yatırım planımızda az önce anlattığım konular bizim Tataristan’ı seçmemizdeki sebep. Bu yatırım planında da yine hammaddeye yakın olmak, yetişmiş iş gücüne sahip olmak ve lokasyon önemli. Ayrıca Tataristan hükümetinin yabancı yatırımcılara sağladığı imkanlar var. O yüzden yine burda olup burdan Rusya’ya, eski Sovyet cumhuriyetlerine ürünlerimizin ulaşmasını sağlayacak bir imalat tesisi kurmayı düşünüyoruz. Ama tabi dediğim gibi gelişmelere bağlı. İnşallah her şey yolunda giderse planımız bu.

Daha sonrasında da Rusya genelinde markamızın bilinirliğini artırmak. Bunun için biz yavaş adımlarla, dikkatli gidiyoruz. Gittikçe de ilerliyoruz. Bugüne kadar çok şükür herşey yolunda gitti. İnşallah ileride şartlar elverirse Rusya’da üretim yapan bir şirket olacağız.

Murat Sayın:”Tataristan’ı tercih etmemizdeki en büyük neden huzur”” için bir yorum

  • 4 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:34
    Permalink

    Murat Bey’i ile daha önce Rusya’da beraber çalıştık. Çalışkan, mert, dürüst ve vatanına milletine sahip çıkan yardım sever bir insan. Onunla iş yapan mahcup olmaz.
    Çıkmış olduğunuz bu yolda başarılarınızın devamını diliyorum. Yolunuz açık olsun. Rusya’da Gaziantep’i bir marka haline getireceğinizi biliyorum. Size ve ekibinize kolay gelsin.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir