Rüstem Minnihanov: Tataristan, Rusya’nın Türkiye ile ticaret, ekonomi ve yatırım işbirliği konusunda lider bölgelerinden biri

Tataristan, Türkiye ile ticaret, ekonomi ve yatırım işbirliği konusunda Rusya’nın lider bölgelerinden biridir. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, “Endüstriyel Ortaklık: Yeni Görevler ve Projeler” Rus-Türk Sanayi Forumu Genel Kurulunda Türkiye ile işbirliğinden övgü ile bahsetti.

Etkinlik Rusya’nın Yekaterinburg şehrindeki “Innoprom-2019” 10. Uluslararası Endüstri Fuarı’nda yapıldı. Oturuma Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ve Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı.

Rüstem Minnihanov Tataristan’ın, Rusya-Türkiye ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye ile işbirliğini genişletmeye büyük önem verdiğini belirtti.

Tataristan Cumhurbaşkanı konuşmasında iki cumhuriyetin işbirliğine elverişli koşullar yarattığı için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını dile getirdi.

Onun sözlerine göre, bugün Tataristan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir işbirliği anlaşması mevcut. Kazan’da Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, ve İstanbul’da da Tataristan yetkili Temsilciliği başarıyla faaliyet gösteriyor.

Kazan, birkaç Türk kentiyle kardeş şehir ilişkilerine sahip, belediyeler arası düzeyde, 17 işbirliği anlaşması imzalandığını da kaydeden Tataristan Cumhurbaşkanı, Tataristan ve Türkiye’yi THY tarafından haftanın her gününde yapılan daimi uçuşlar birbirine bağlamaktadır dedi.

Rüstem Minnihanov konuşmasında, Rusya ekonomisindeki Türk yatırımlarının yaklaşık yüzde 25’inin Tataristan’a yoğunlaştığını ve bu rakamın 2 milyar dolardan fazla olarak gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir