Kazan’da Slovakya Başkonsolosluğu açılabilir

Tataristan Cuhurbaşkanı Rüstem Minnihanov bugün Kazan Kremlini’nde Slovakya Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Andrey Danko ile bir görüşme gerçekleştirdi.Görüşmede konuk heyet tarafından Kazan’da Başkonsolosluk açma isteği dile getirildi.

Tataristan başkenti Kazan’a iki günlük resmi sefer ile Slovakya Cumhuriyeti delegasyonu geldi.

“Tataristan-Slovakya” İş Forumuna katılan Slovakya Parlamento heyeti daha sonra Tataristan Parlamento Başkanı Ferit Muhametşin ile bir görüşme gerçekleştrdi ve Tataristan Yatırımları Geliştirme Başkanlığını da ziyaret etti.

Slovakya delegasyonu Kazan Kremlini’nde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından da kabul edildi.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşme esnasında Parlamento Başkanı Andrey Danko Tataristan başkentinde Slovakya’nın Başkonsolosluğunu açma isteklerini dile getirdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov bu isteği olumlu bularak Slovakya ile Tataristan arasında ticaret hacminin geçen yıl yüzde 23 artarak 540 milyon dolara ulaştığını ve Slovakya Parlamento Başkanının Kazan’a ziyaretinin işbirliğinin gelişmesine iyi bir ivme kazandıracağını umduğunu belirtti.

Minnihanov konuşmasında karşılıklı ticaretin gelişmesi için önemli bir potansiyele sahip olduklarını ve bunu mümkün olduğu kadar uygulamaları gerektiğini, Tataristan’ın, Rusya iş piyasasına girmek isteyen Slovakya işadamları için mükemmel bir platform olduğunu da söyledi.

Rüstem Minnihanov aynı zamanda turist akışını artırmak için Tataristan ile Slovakya arasında doğrudan uçuşlar açmayı da önerdi.

Foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir