Tataristan’ı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Berdımuhametov ziyaret etti

23 Haziran’da Tataristan başkenti Kazan’ı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Berdimuhametov ziyaret etti. Tataristan Cumhurbaşkanı ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Berdimuhametov Kazan Sabantuyu’na katıldı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Berdimuhametov başkanlığındaki Türkmenistan heyeti resmi temaslarını Tataristan’ın endüstriyel ürün sergisinde “KamAZ” Kamyon Fabrikasında üretilen otobüsler, kamyonlar ve elektrobüsler, Kazan Helikopter Fabrikasında üretilen “Ansat” ambulans helikopterleri ile tanışmadan başladı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı aynı zamanda “Tatneft” Petrol Şirketinin geliştirdiği yni teknolojilerle de tanışma zamanını buldu.

Daha sonra Kazan Kremlini’nde ikili görüşmeler gerçekleştirilirken, Tataristan Cumhurbaşkanı ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı heyetleri önemli anlaşmalara da imza attılar.

Görüşme esnasında Türkmenistan tarafından Kazan’da bir Başkonsolosluk açma, Kazan ile Aşkabat arasında olan uçak seferlerini daha da artırma, Tataristan’da üretilen iki bin “KamAZ” kamyonlarını satın alma planları dile getirildi.

İki taraf da bu gelişmeleri yakın zamanda gerçekleştirme konusunda hemfikir oldular.

Resmi görüşmelerden sonra Berdimuhametov ve Minnihanov Kazan’da düzenlenen Sabantuy Bayramını ziyaret etti.

Bayram şenliklerine katılan iki Cumhurbaşkanı Sabantuy’dan Kazan Hipodrumuna geçip bayram dolayısıyla düzenlenen at yarışlarını da beraber izleme fırsatı buldu.

foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir