Vadim Muhametov:”Türkçe servis olduğu için Kazan’daki Türk müşteriler CreditEuropeBank’ı tercih ediyor”

Turktatar.com olarak Kazan’daki Türk bankalarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz CreditEuropeBank’ın Kazan Şübesi Müdürü Vadim Muhametov olacak.

 Vadim Muhametov. Türkiye’nin Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu. 2005 yılında mezun olunca Finansbank’ın Rusya’daki Moskova MT(Management Team) bölümünde uzman olarak çalışmaya başladı. 1,5 yıl sonra Kazan’a taşındı ve 2008 yılında CreditEuropeBank’ın Tataristan başkentinin Park House’ta yeni açılmış şübesine müdür olarak atandı. Şu an ise Kazan’ın Moskovskaya caddesinde olan şübesinde müdürlük yapıyor. Evli. Üç çocuk babası.

 Vadim Bey CreditEuropeBank’ın Kazan’daki temsilciliğinin açılış tarihine bir göz atacak olursak, banka ne zaman Tataristan başkentinde faaliyet göstermeye başladı?

CreditEuropeBank’ın Kazan’daki temsilciliği 31 Ağustos 2004’te açıldı. Buna bir de 2006’da 2 şübenin açılması eklendi.

SEZ “Alabuga”da da şübeniz var mı acaba?

SEZ “Alabuga”da bir şübe açmayı düşünüyorduk. Ama henüz uygun bir yer bulamadık.

Bankanızda Türk vatandaşları hesap açtırmak isterse onlar için ne tür avantajlar olabilir?

Bu soruya şöyle cevap vereyim. Ben mesela bir şübe müdürü olarak hem Tatarca hem Rusça hem Türkçe biliyorum. Dolayısıyla Türk vatandaşları banka işlemleriyle ilgili olarak sorun çıkarsa onu daha kolay çözmek için Türkçe bilen biri olarak bizi tercih ediyorlar. Çünkü Türkçemiz sayesinde Türk müşterimizin  sorununu veya ne istediğini biz çok iyi anlayabiliyoruz.

Bir de yabancı uyruklu müşterilere Rusya bankaları genel olarak biraz tedirgin bakıyorlar. Onlara bugün kredi çekebilir ve yarın da kaçabilir düşüncesi ile yaklaşıyorlar. Biz, sahibi bir Türk olan banka olarak Türk vatandaşlarına daha sıcak bakıyoruz. Biz onlara güveniyoruz. Nakit para kredisi veriyoruz. Rusya’da yabancı uyruklulara kredi veren çok az banka var. Ama biz bunu sağlıyoruz. Fakat bu arada müşterilerimiz yine de gereken kontrolden geçiyor tabii.

Bilindiği gibi Rusya bankaları arasında Top-60 banka arasında yer alıyoruz.

Türkiye’ye para transferleri konusuna da değinecek olursak yabancı tüzel ve özel kişilerin sizin banka üzerinden para transferi yapmaları nasıl gerçekleşiyor?

Biz Türk veya Rus vatandaşlarına ayrı ayrı işlem yapmıyoruz. Ama Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen müşterilerimiz varsa bu işemi bankamızda rahat rahat gerçekleştirebilir.

Bankada firma hesapları açılımı nasıl gerçekleşiyor?

Tüm yasal belgeleri mevcutsa bir yabancı müşteri için hesap açılması çok basittir. Rahatça yapılabilir. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden para transferi yapılabiliyor. Bu durumda komisyon olarak daha az para harcanıyor. Biz bankamızda TL hesabı da açabiliyoruz. Aynı zamanda Türkiye’den TL de gönderebiliyorlar ve o Türk Lirası bankamızda yerel paraya veya dolar, avroya çevirilip müşterimize ödenebiliyor.

Bankanızdaki müşterileri mevduatlarına ne kadar devlet garantisi veriliyor?

Rusya’daki birçok bankada olduğu gibi bizim bankamızda da 1 milyon 400 bin rubleye kadar devlet garantisi var. O konuda hiçbir kuşkular olmamalı.

Bankanızın uyguladığı faiz oranları ne kadar acaba?

Bankamızda hem ruble hem dolar ve avro hesapları açılabiliyor ve müşteri için en uygun faiz oranları bizde sayılıyor. Onu hesap açıldığı zamanki duruma göre değerlendirmek lazım.

Bankanızın Türk firmalarına sağladığı ayrıcalıklar var mı?

CreditEuropeBank’aTürk firmaları ilk geldiklerinde normal müşteri gibi hesap açıyorlar ve ileride kendilerini gösterdikten sonra yani bir günlük firmalar olmadıkları anlaşıldıktan sonra komisyon meselesi olsun, diğer banka işlemleri olsun biz onlara daha esnek davranabiliyoruz, oturup konuşabiliyoruz. O tamamen birbirimize güven meselesidir.

Rusya bankalarında genellikle üzerinde leke veya mühür olan dolar veya avroları bozdurmada sıkıntılar yaşanıyor. Bankalar bu bonknotları bozdurmuyorlar. Acaba sizin çalıştığınız bankada bu tür bonknotları bozdurmada bir sorun yaşanıyor mu?

Biz şu ana kadar bu konuda bir problem yaşamadık. Lekeli veya mühürlü banknotları alıyoruz ama müşteriye de bunun komisyonu olduğunu söylüyoruz. Müşteri kendisi karar veriyor.

Bir Türk vatandaşı veya bir Türk firması olarak Rusya’da banka hesabı açtırmak ve firma kurmak isteyenler varsa buyursunlar bizim CreditEuropeBank’ımıza gelsinler biz herkese gereken banka işlemleri konusunda yardımcı oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir