Tataristan Merkez Camisi inşaatında Türkiye tecrübesinden yararlanacak

Tataristan başkenti Kazan’da yeni Merkez Camii inşaatı kararı alınmış olmasına rağmen caminin tam olarak nerde inşa edileceği konusunda şimdilik net bir karar yok. Merkez Camii inşaatında Türkiye tecrübesinden yararlanılması bekleniyor.

Tataristan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi yetkilisi Liliye Galimova gazetecilere Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un geçen hafta Türkiye Cumhuriyetine gerçekleştirdiği çalışma ziyaretini değerlendirdi.

Galimova Rüstem Minnihanov’un çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’nin en büyük camisi Çamlıca Camiisini ziyaretine de değindi.

Liliye Galimova açıklamasında, bu camiyi ziyaret Tataristan Cumhurbaşkanı’nın programında özellikle yer aldı. Tataristan, başkent Kazan’da inşaatı planlanan yeni Merkez Camii inşaatında böylece Türkiye deneyimlerini inceledi ve ileride daha da kapsamlı bir şekilde inceleyecek. Ve gelecekte Türkiye’nin olumlu deneyimleri Kazan’da inşa edilecek Merkez Camii tasarımında kullanılacaktır, dedi.

Basın Merkezi yetkilisi Merkez Camisinin Kazan’ın neresinde inşaa edileceği konusunda şimdilik net bir kararın olmadığını ve konunun vatandaşların görüşleri dikkate alındıktan sonra açıklığa kavuşacağını dile getirdi.

Tataristan başkenti Kazan’da yeni Merkez Camii inşaa edileceği geçen yılın sonbaharında belli oldu.

Tataristan Cumhurbaşkanı bu konu ile yakından ilgilenmesi için Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Danışmanı Kamil İshakov’u görevlendirdi.

Yeni Merkez Camiinde 10 bin vatandaş bir arada namaz kılabilecek büyüklükte olacak ve finansmanı halk tarafından karşılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir