Tataristan Cumhurbaşkanı Türkiye’de

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’de Bursa’yı ziyaret ederek Tataristan-Türkiye İş Forumu’na katıldı. Minnihanov iş forumunda yaptığı konuşmada iki cumhuriyet arasındaki ticari ilişkileri daha da arttırma çağırısı yaptı.

 

15 Mayıs’ta Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye Cumhuriyeti’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Minnihanov Bursa Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Tataristan-Türkiye İş Forumuna katıldı.

İş Forumunda bir konuşma yapan Minnihanov, Tataristan, Türk yatırımlarını ve sermayesini cumhuriyete daha fazla çekmek istiyor dedi ve bu konuda mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Rüstem Minnihanov Tataristan’ın, Rusya-Türkiye ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye ile işbirliğini genişletmeye özel önem verdiğini vurguladı ve iki ülkenin liderlerine Tataristan-Türkiye ortak projelerini destekledikleri için teşekkürlerini iletti.

Tataristan Cumhurbaşkanı’na göre, Tataristan Cumhuriyeti Türk yatırımları için Rusya’nın en ilgi çekici bölgelerinden biri olarak kabul edilebilir. Tataristan ile Türkiye arasında bir işbirliği anlaşması var. Kazan’da Türkiye Başkonsolosluğu ve İstanbul’da da Tataristan Ticaret Temsilciliği başarıyla faaliyet gösteriyor. Ayrıca Tataristan ve Türkiye arasında tarifeli uçuşlar iki ülke işbirliğini daha da saağlamlaştırmaya yardımcı oluyor.

Minnihanov konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biridir. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmimiz büyüme gösterdi. Ancak daha  çalışmamız gereken bir çok konumuz var, dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı, Türk firmalarının cumhuriyete yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptığını, Tataristan’da bir dizi Türk fabrikasının başarıyla çalıştığını bildirdi. Bunlar “Kastamonu Entegre”, “Hayat Kimya”, “Şişecam – Trakya Cam” “Coşkunöz, “Koluman”, “Tirsan Kardan”, “Saraç Makina” ve diğerleri.

Minnihanov, geçen yıl mayıs ayında, SEZ “Alabuga”da “Coskunoz”, “MMK” ile birlikte otomotiv endüstrisi için ortak bir çelik kütük üretimi yaptığını ve ayrıca “Alabuga”da “Gemont Metal” şirketi için bir proje yürütüldüğünü ve bu yıl ise “Polimeks” Şirketinin “Kazan Palace” Otelini inşaa ettiğini de sözlerine ekledi.

Tataristan Cumhurbaşkanı konuşmasında, Tataristan’ın işbirliği yaptığı Türkiye’deki diğer büyük şirketler arasında, “Anadolu Efes”, “Çukurova”, “Gama” Şirketlerinin olduğunu da hatırlattı ve “Gemont”, “Enka” gibi büyük firmaların çaalışmalarından bahsetti.

Minnihanov, iş ilişkilerini genişletmek için yeterince imkanımız var. Bu konuda Tataristan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri kendileri de görüyor. Bize karşılıklı yarar sağlayacak işbirlikleri oluşturmak için mevcut ekonomik potansiyeli daha da aktif kullanmamız gerekiyor, dedi.

Toplantı sonunda Tataristan Cumhurbaşkanı ve Bursa Valisi huzurunda, Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

kaynak:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir