Tataristan’da “Bir Nefes Dede Korkut” Oyunu Sahnelenecek

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce bu yıl tiyatro sahnelerine taşınan ‘Bir Nefes Dede Korkut’ oyunu Tataristan yolcusu. Oyun 21-22 Mayıs tarihlerinde başkent Kazan’da seyirciyle buluşacak.

Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün girişimleriyle Türkiye’nin 17’nci unsuru olarak, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine, 2018 yılında, Azerbaycan ve Kazakistan ile birlikte ortak dosya olarak alınan “Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik” sahnelere taşındığı ‘Bir Nefes Dede Korkut’  adlı oyunuyla Tataristan’ın başkenti Kazan’da seyirciyle buluşacak.

Geçmişten günümüze, birlikte yaşam bilincinin en köklü anlatılarından biri olan ‘Dede Korkut’ geleneğini merkeze alarak toplumsal farkındalığı attırmak hedefiyle yola çıkan Bakanlık, oyunun ilk gösterimini 8 Nisan’da Gaziantep’te yapmıştı.

Ardından Ankara’da da tiyatroseverlerle buluşturulan İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir Nefes Dede Korkut’ sahnelenmekte olduğu Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nin ardından 21-22 Mayıs tarihlerinde Tataristan başkenti Kazan’da seyirciyle buluşacak.

Dede Korkut Destanı’nın UNESCO listelerine taşınmasına ve ardından tiyatroseverlerle buluşmasına öncülük eden Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş ise, yaptığı değerlendirmede, Devlet Tiyatrolarınca Tataristan’a taşınan oyunun, bu mirasın yaşatıldığı coğrafyadaki ülkelerle kültürel bağların güçlendirilmesine büyük katkı sunacağına vurgu yaptı.

Kaynak ve foto: basin.kulturturizm.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir