Kazan hakkında 7 günde bir dizi kısa filmler çekilecek

1-7 Eylül tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da “7 Günde Film” Uluslararası Sinema Projesi düzenlenecek. Organizatörler böyle bir proje ile Kazan’a aynı zamanda tuıristlerin ilgisini de çekmeyi amaçlıyor. Yarışmaya katılma hakkını sadece 10 sinema ekibi elde edecek.

“Sinema ve Tiyatro” Vakfı Başkanı Stanislav Yerşov sözlerine göre, çoğu yabancı ülkelerden gelecek ekipler bir hafta içerisinde Kazan hakkında kısa filmler dizisi çekecekler ve jüriye teslim edecekler.

Yarışmanın ödül fonu da bir milyon rubleden oluşacak. Bunun 500 bin rublesi yarışmanın galibine, 300 ve 200 bin ruble de yarışmada ikinci ve üçüncü olanlara verilecek.

Yerşov klasik film festivali yerine orjinal proje hazırladıklarını ve Kazan’ı film çekimi için önerdiklerini söyledi.

Biz katılımcılara tüm çekimlerin de Kazan’da yapılmasını şart olarak belirledik. Eğer bizim bu projemiz başarılı olursa ileride projenin jografisi Tataristan geneline yayılacak, dedi.

Projenin organzatörleri sözlerine göre, böyle bir proje Tataristan’da sadece turistleri popülerleştirmekle kalmayacak aynı zamanda sinema endüstrisini de geliştirecek.

Şu anda projeye katılmak isteyenlerden başvurular kabul edilmekte ve onların dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’den fazla olacağı tahmin edilmekte.

foto: rbc.ru

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir