Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu: Türk vatandaşlarının da Rusya’yı turist olarak vizesiz ziyaret etmelerini arzu ediyoruz

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin en büyük haber ajansı Tatar-İnform’a ikili ilişkileri değerlendirdi.

SORU: Neden Rusya vatandaşları Türkiye’yi kimlik kartları ile ziyaret edemiyor? Neden Türkiye’ye kışın da gidilmeli? Bu sene ne gibi Türk etkinlikleri bekleniyor? Tataristan, Türkiye ve Rusya işbirliğinde ne gibi bir rol oynamaktadır?

DOĞAN: — İki ülke arasındaki işbirliğinde Türkiye’nin Rusya Federasyonu federe idari birimleri ile işbirliği, yani bölgelerimiz arasında ticaret ve ekonomi alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi önemli bir rol oynamaktadır. Tataristan, bu alanda önemli bir aktördür. Öte yandan, Tataristan’da 2 milyar Doların üzerinde Türk yatırımı bulunmaktadır. Ülkelerimizin dış ticaret hacminde, genel olarak Volga Bölgesi ile işbirliğinde olumlu seyir mevcuttur. Bu, önemli bir etkendir.

SORU: Dış ticaret hacmi ne kadar?

DOĞAN: — 2016 yılında Tataristan ile dış ticaret hacmimiz 215 milyon Dolar iken 2018 yılında 314 milyon Dolar olarak kaydedildi.

SORU: Sizce, Tataristan ve Türkiye ilişkilerinde işbirliği alanları nelerdir?

DOĞAN: — Ticaret ve ekonomi alanlarındaki işbirliğinde her zaman perspektif mevcuttur. Turizm, sağlık turizmi, ekonomi ve ticaret sözkonusu alanlardır. Ayrıca, yüksek teknoloji kullanan inşaat sektörümüz Tataristan’daki projeleri üstlenmeye hazır.

SORU: Ekonomi ve sanayi alanında Tataristan ve Türkiye arasında ne gibi projeler planlanmaktadır?

DOĞAN: — Ticaret ve ekonomi alanlarındaki projelere gelince, Türkiye’nin iş çevreleri sürekli olarak Tataristan’ı ve diğer bölgeleri ziyaret etmekte, temaslarda bulunmakta ve proje imkânlarını görüşmektedir. Ticaret ve ekonomi alanlarındaki ilişkilerimizde büyüme kaydedilmektedir. Türk Havayolları seferlerinin arttırılması planlanmaktadır. Bildiğiniz gibi, İstanbul’da yeni havalimanı açılmıştır. Doğrudan seferler, işadamları arasında temasların artmasına katkı sağlamaktadır.

SORU: 2019 yılı Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak ilan edildi. Tataristan’da ne gibi etkinliklerin düzenlenmesi beklenmektedir?

DOĞAN: — Bu yıl, Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak ilan edildi. Bu, halklarımız arasında kültürel ve insani ilişkilerin pekiştirilmesi için iyi bir olanak. Mayıs ayında Türk Sineması Günleri geleneği devam edecek. Ayrıca, Mayıs ayında bir sanatçı grubunun Tataristan’a gelmesi ve çocuklara yönelik “Arkadaşım Türkiye” isimli bir dizi etkinlik düzenlemesi beklenmektedir. Bu çerçevede, “Ebru” sanatı dâhil olmak üzere, çocuklar için çeşitli atölye çalışmaları düzenlenecektir. Geleneksel Türk kukla tiyatrosunu temsil eden “Hacivat ve Karagöz” gölge oyunları gösterilecektir. Ayrıca, bilimsel ve uygulamalı konferans, Türk mutfağı tanıtımı planlanmaktadır.

SORU: Turizm alanında işbirliğine gelince, geçen sene Tataristan’dan Türkiye’ye ne kadar turist gitti?

DOĞAN: – Tataristan’da iki uluslararası havalimanı mevcut: Kazan ve Begişevo Havalimanları. Öte yandan, tarifesiz seferler de mevcuttur. Ancak, Tataristan sakinleri sadece bu havalimanlarını kullanmıyor, bazıları Moskova’dan, bazıları diğer şehirlerden seyahat edebiliyor. Kazan ve Begişevo Havalimanlarından Antalya ve Dalaman’a yaklaşık olarak 300 bin kişinin seyahat ettiğini söyleyebiliriz.

SORU: Bu sene Türkiye’ye ne kadar turistin gelmesi beklenmektedir?

DOĞAN: — Bu sene Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki turların %30’u Rus turistler tarafından satın alınmıştır. Bu sene turist sayısının artmasının beklendiği söylenebilir.

SORU: Tataristan sağlık turizmini geliştirmeyi planlamakta ve bu konuda Türkiye dâhil olmak üzere İslam dünyası ülkelerine odaklanmayı düşünmektedir. Size göre, Türk vatandaşları Tataristan’a bu amaçla gelebilirler mi?

DOĞAN: — Elbette, burada imkânlar mevcut. Öte yandan, Türkiye’de termal turizm tesislerimiz var. Tataristan’dan turistlerin termal turizm tesislerimizi ziyaret etmelerini arzu ederiz. İzmir, Bursa, Afyon, Denizli gibi şehirlerimizde termal sağlık tesislerimiz faaliyet göstermektedir. Seyahat acentalarının turizm paketlerinde termal turizme de yer vermelerini öneriyorum.

SORU: Bir süre önce Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Rusya vatandaşlarının Türkiye’ye kimlik kartları ile seyahat etmeleri konusu gündeme geldi. Bu konu ne aşamada? Böyle bir armağanı beklemeli miyiz?

DOĞAN: — Bildiğiniz üzere, vize görüşmeleri karşılıklı yarara dayalı olarak gerçekleşmektedir. Vatandaşlarımızın Rusya’ya vizesiz olarak ziyaret etmelerini arzu ediyoruz. Bu çerçevede, Rusya’nın vize rejimi daha liberal olabilir. Vizelerin kaldırılması, iş insanları ve halklarımız arasında temasları kolaylaştırır.

SORU: Daha önce planladığınız üzere mesleki Türkçe kursları başladı mı?

DOĞAN: — Türkçe kursları devam etmektedir. Başkonsolosluk olarak biz kursları düzenlemiyoruz. Türkçe kursları açmak isteyen eğitim kurumlarına eğitim malzemesi tedarik edebiliyoruz. Mesleki Türkçe kursları için öncelikle temel düzeyde Türkçe’nin öğrenilmesi gerekiyor.

Türkçe kurslarını neden desteklediğimizi anlatmak isterim. Özellikle ekonomi ve ticaret ilişkilerimizin geliştirilmesinde karşılıklı olarak dillerin öğrenilmesi önemli rol oynayacaktır. Bugün Türkçe öğrenenler, yarın iş dünyasında, bürokraside görev alabilecekler. Aynı şekilde, Rusça öğrenen Türk öğrencileri de benzer noktalara gelebilir.
SORU: Türkiye’de eğitim almak isteyen Rus öğrenciler var mı?
DOĞAN: — Her yıl Kazan’da bazı Türk üniversiteleri sınav düzenlemektedir. Başvuruların artmasını isteriz.
SORU: Hayalleriniz nelerdir?
DOĞAN: — Kişisel değil de, işimle ilgili hayallerimden bahsedebilirim. 1990’lı yılların sonunda ilk kez Rusya’ya geldim. O günden bugüne çok şey değişti. Hala ülkenizin kültürünü ve dilini öğrenmeye çalışıyorum. Türkiye’nin Başkonsolosu olarak ülkelerimiz arasında daha yakın ve samimi, karşılıklı yarara dayanan ilişkilerin tesis edilmesini isterim.
RTIB.ORG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir