2018’de Tataristan’ın ihracatı % 17.5 artarak 15.4 milyar dolar oldu

Tataristan’da 400 şirket ihracat potansiyaline sahip. 2018 yılında Tataristan’ın ihracatı % 17.5 artarak 15.4 milyar ABD doları oldu. Birincil olmayan ihracatın payı % 27,5 oranında arttı.

Tataristan başkenti Kazan’da düzenlenen MyExport Konferansında Tataristan’ın ihracat pazarının potansiyeli, 2018’in sonuçları, ayrıca birincil olmayan ürünlerin ihracatının geliştirilmesi için planlar ve araçlar ele alındı.

Etkinliğe, dış pazarlarda satış yapan ve planlayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin 90’dan fazla temsilcisi katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Tataristan Ekonomi Bakanı Ferit Abdulganiyev, Tataristan’da 400 şirket ihracat potansiyaline sahip. Ama ihracat yapmaya herkes karar veremiyor. Bakanalığımız işadamlarına ihracat engellerini aşmaları için elinden gelen tüm yardımı göstermelidir, dedi.

Onun sözlerine göre, 2018 yılında BDT ve Avrupa ülkeleri Tataristan ürünlerinin ana ithalatçı ülkeleri haline geldi. 2018 yılında birincil olmayan enerji dışı ihracat hacmi, BDT ülkelerine 1 milyar 137 milyon ABD Doları ve Avrupa ülkelerine de 977 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Ferid Abdulganiev, geçen yıl Tataristan’ın ihracatı % 17.5 artarak 15.4 milyar ABD doları oldu. Birincil olmayan ihracatın payı % 27,5 oranında arttı.

Bu göstergeler Tataristan’ın ardarda 3. kez Rusya’nın ilk beş ihracatçı bölgesi arasına girmesini sağladı. Bu yıl, yerli üreticilerin dış pazarlara yönelme hızını daha da artırmayı planlıyoruz, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir