Tataristan’da “KazanSummit-2019” Ekonomik Forumu

Tataristan başkenti Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası:KazanSummit-2019” Ekonomik Forumu kapılarını açtı. Forumda yaklaşık 50 ülkeden üç bin konuk katılıyor.

24-26 Nisan tarihlerinde Tataristan başkenti Kazan’da Uluslararası KazanSummit-2019 Ekonomik Forumu düzenleniyor.

25 Nisan’da da bu yıl yeni açılan KazanExpo Sergi Merkezinde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ve başka konukların da katılımıyla forumun resmi açılışı gerçekleştirildi.

Rüstem Minnihanov açılışta yaptığı konuşmada, bugün itibariyle İslam ekonomisinin Dünya ekonomisinin bir parçası olduğunu, uzmanların İslam ekonomisi finanslarını 4,5 trilyon dolar olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Minnihanov’un sözlerine göre, bugün Tataristan İslam dünyası ile ekonomik ilişkileri geliştirmek için büyük çaba harcıyor ve Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da İslam finansları mekanizmaları, pazarları ve platformları daha da büyük bir ilgi ile takip ediliyor.

Resmi açılışta bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine çok önem verdiklerini, ayrıca başarılı ortaklıklar gerçekleştirdiklerini ve bunun sonucunda Rusya ile ticaret hacminin 2018’de 26 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Hisarcıklıoğlu Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin genişlemesi Tataristan ile olan ilişkilerin genişlemesine de büyük katkı sağlamakta olduğunu kaydetti.

Tataristan’ın Türkiye firmaları için çok önemli bir yatırım merkezi haline geldiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, Rusya’daki Türk yatırımlarının en önemli bölümü Tataristan’da yer almaktadır dedi.

TOBB Başkanı sözlerine göre, Tataristan’daki Türk şirketlerinin yatırımları 2 milyar 500 milyon dolar civarındadır. Tataristan’da büyük yatırımlar yapan ülke olarak Türkiye’nin ilk sırada alması kenddilerine gurur ve mutluluk vermekte.

XI Uluslararası “Rusya-İslam Dünyası:KazanSummit-2019” Ekonomik Forumu 26 Nisan’da sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir