Moody’s:Tataristan Rusya’nın diğer bölgelerini geride bırakmaya devam edecek

2019-2020 yıllarında Rusya’nın ekonomik açıdan en başarılı bölgeleri olarak Tataristan ve Başkortstan Cumhuriyetleri ve Hantı Mansı Özerk Bölgesi Rusya’nın diğer bölgelerini geride bırakmaya devam edecek.

Moody’s derecelendirme kuruluşunun yaptığı bir araştırmaya göre, ödenen vergi oranları bakımından bu bölgeler Rusya Federasyonu’nun diğer bölgelerininden baya ileride.

Araştırmacılar 2018’de Rusya bölgelerinde yaşayan nüfusun gerçek gelirlerinin azaldığını ve Rusya Federasyonu bölgelerine yapılan yatırımların yüzde 50 oranında azaldığını söylüyor.

Moody’s uzmanları ise üretimin bol olduğu bölgelerde yüksek petrol fiyatları ve rublenin devalüasyonuna rağmen yatırımların yüksek düzeyde korunduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, yüksek faiz oranları ve imalat sektöründe yaklaşmakta olan durgunluğun erken işaretleriyle birlikte 2019’daki ekonomik koşulların değişmeden kalmasını beklediklerini kaydediyor ve aynı zamanda, ihracata yönelik Rusya bölgeleri, ödenen yüksek vergi miktarları nedeniyle Rusya Federasyonun diğer bölgelerini geride bırakmaya devam edeceğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir