Büyükelçi Samsar’dan Sibirya’da Türk şehitlik anıtına ziyaret

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar Rusya’nın Sibirya kentlerinden Krasnoyarsk ziyareti çerçevesinde Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Türk askerleri için Troitski mezarlığında bulunan anıtı ziyaret etti.

Konuyla ilgili elçilik resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi: “Büyükelçi Mehmet Samsar Krasnoyarsk ziyareti çerçevesinde Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Türk askerleri için Troitski mezarlığında bulunan anıtı ziyaret etmiş, restorasyon çalışmaları ve yeni anıt projesi için ön incelemede bulunmuştur.”

Büyükelçi Samsar, şehitleri rahmetle anarak anıtın önünde dua etti.

Rusya’da Türk askerlerinin mezarlarının bulunduğu biliniyor. 1.Dünya Savaşı’nda Rusya Türk esirlerini Tiflis (Gürcistan) ve Bakü Nargin Adası (Azerbaycan) dışında Kozohova, Varnavin, Vetluga, Domçirkina, Arhangelsk, Kaluga, Uralsk, Krasnoyarsk, Tomsk, Kosturma, İrkutsk, Çita, Barnaul, Kazan, Simbirsk ve Ufa gibi kentlerdeki esir kamplarına aktarmıştı. Rus tarihçiler, Türk esirlerin kamplarda bazı zorluklar ve hayati tehlikelerle karşılaştıklarını belirtiyor. Rus arşivlerindeki bilgilere göre, esir kamplarında her gün 30-40 Türk askeri yaşamını yitiriyordu.

RTIB.ORG – FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir