Gebze Organize Sanayi Bölgesi yetkililerine Tataristan’daki yatırım imkanları anlatıldı

Rusya başkenti Moskova’da Türkiye’nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Oksana Tarasenko arasında yatırım olanakları konuşulan bir toplantı gerçekleşti.

Tataristan Ekonomi Bakanı Ferit Abdulganiyev’in de katıldığı toplantıda, Tataristan’da yabancı yatırımcılar için oluşturulan imkanlar anlatıldı ve yatırımcı çekmek için gereken koşulların yaratılması ele alındı.

Görüşmede aynı zamanda Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin en iyi sanayi bölgesi olduğu belirtildi ve onun endüstriel ve teknoparklar oluşturma konusundaki uluslararası deneyimi konuşuldu.

Gebze Organiza Sanayi Bölgesi yetkililerine göre, bölge 1986 yılından beri faaliyet göstermektedir, alanı 516 hektardır. Bölgede 181 işletme kayıtlı olup, bunların 167 tanesi de sanayi kuruluşunu oluşturmaktadır.

Gebze’de Almanya, Avusturya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, İsrail, Japonya, Lüksemburg ve Kore’den şirketler faaliyet göstermektedir.

Gebze Organize Sanayi Bölgesinin başlıca faaliyet alanları: mühendislik, otomotiv, otomotiv parçaları, gıda, plastik, elektrikli cihazlar, elektronik.

Bölgede yatırım projelerinin uygulanması sonucu 25 bin yeni iş yeri oluşturulduğu belirtildi.

foto: mert.tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir