Tataristan tarım ürünleri ihracatını 2024 yılında ikiye katlayacak

Tataristan 5 yıl sonra tarım ürünleri ihracatından 360 milyon dolar gelir elde edecek. Göstergelerin çifte büyümesinde işletmelerin modernleşmesi ve yeni dış pazarlar kilit rol oynayacak.

Tataristan Cumhuriyeti’ne resmi ziyarette bulunan Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev Tataristan’ın tarım ürünleri ihracatına bağlı olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan sözlerine göre, Tataristan’dan tarım ürünlerinin ihracatı 2021 yılında 327 milyon dolara, 2024 yılında da 360 milyon dolara ulaşacak. Bugün ise bu sayı 180 milyon doları oluşturuyor.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov konuşmasında Tataristan’ın dünyanın 160 ülkesi ile işbirrliği içerisinde olduğunu kaydetti.

Onun sözlerine göre, Tataristan ihracatında ilk sırayı petrol ve katı yağ ürünleri alıyor.

Örneğin Kazan yağ ürünleri tesisi İdil Boyu Bölgesinde lider sayılıyor. 2024’e kadar tesiste yağ ürünleri üretiminin 2.2 kat artması ve ürünlerin Çin ve Hindistan gibi yeni pazarlara ihrac edileceğini söyledi.

Minnihanov Tataristan’ın en büyük fabrikalarından Essen Production’ın Rusya’nın en büyük mayonez ihracatçısı olduğunu hatırlatarak bu fabrikadan 26 ülkeye ürün tedarik edildiğini belirtti.

Tataristan Cumhurbaşkanı tarım ürünlerinin ihracatının artmasında kilit rol olarak, işletmelerin modernleşmesi, yüksek teknolojiye sahip yeni işletmelerin açılması ve süt, et, tahıl gibi hammaddelerin derinden işlenmelerini gösterdi.

foto: tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir