Tataristan’da Rusya’nın ilk özel kozmodromu inşa edilebilir

Rusya’da özel suborbital uçuşlar için roket fırlatmalarının başlatılacağı yeni bir kozmodromun inşası için bir platform olarak, iki bölge düşünülmekte. Bunlar Tataristan Cumhuriyeti ve Nijni Novgorod bölgesi.

Tataristan’da Rusya’nın ilk özel uzay limanı kozmodrom inşa edilebilir. RİA Novosti Haber Ajansına göre, kozmodrom inşa edilecek meydanın tahsisine ilişkin müzakerelerde “son aşamaya” gelindi.

Rusya’nın ilk özel kozmodromu için iki bölge düşünülmekte. Bunların biri Nijni Novgorod bölgesi diğeri de Tataristan Cumhuriyeti olarak öngörülüyor.

Habere göre, kozmodromun inşaa edileceği meydan konusunda anlaşma sağlandıktan sonra özel suborbital uçuşlar için roket üreten “KosmoKurs” Şirketi “Roskosmos” ve diğer resmi kurumlar ile lısans ve izin konusunda görüşmelere başlayacak.

Daha önce “KosmoKurs” Şirketi Genel Müdürü Pavel Puşkin yeni kozmodromun Rusya’nın merkezi bir bölgesinde olacağını söylemiş ancak hangi bölgeler olabileceği hakkında bilgi vermemişti.

“KosmoKurs”un ilk turistik uzay seferini düzenlemesi 2025 yılında planlanıyor ve bir uzay seferinin maaliyeti 200 bin dolar olacağı kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir