Tataristan Cumhurbaşkanı sürücüsüz taksiyi şahsen denedi

Bu yaz Tataristan genelinde de “Yandex” sürücüsüz taksi denemeleri başlayacak. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Rusya Başbakan Yardımcısı Maksim Akimov ile birlikte sürücüsüz taksiye binerek yeni nesil taksi hizmetinden yararlandı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov ve Rusya Başbakan Yardımcısı Akimov Tataristan’ın İnnopolis şehrinde geçen yaz denemeleri başlayan sürücüsüz taksinin müşterileri oldu.

Tataristan İletişim Bakanı Roman Şeyhetdinov, sürücüsüz taksilerin şimdilik İnnopolis şehrinde testten geçtiğini ve bu yaz Kazan-İnnopolis arasında da testlerin yapılacağını söyledi.

Bakan Şeyheetdinov Tataristan Cumhuriyeti’nin Rusya oto yollarında sürücüsüz otomobiller kulllanımı konusunda pilot bölge olarak seçildiğini de kaydetti.

Rusya filosunda sürücüsüz otomobillerin 15 tane olduğunu söyleyen Şeyhetdinov, bu arabaların 2 tanesinin İnnopolis şehrinde olduğunu, kalan otomobillerin şimdilik Moskova, Skolkovo, İsrail ve Amerika Birleşik Devletlerinde olduğunu da ekledi.

Daha sonra Rusya Başbakan Yardımcısı Akimov ve Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov “Yandex” sürücüsüz taksiye binerek İnnopolis şehri sokaklarında bir tur attı ve Tataristan İletişim Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantıya katıldı.

Rüstem Minnihanov sürücüsüz taksi denemesinden çektiği videoyu da İnstagram sayfasından da paylaşarak takipçilerinden büyük ilgi topladı.

Geçen yaz sonunda Tataristan’ın İnnopolis şehri Avrupa’nın sürücüsüz taksi hizmeti sunan ilk şehri ünvanını almıştı.

Foto: Click-or-die.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir