Tataristan’da sinema salonlarına 108 milyon rublelik devlet yardımı

Tataristan Cumhuriyeti’nde 2015 yılından itibaren uygulanan sinema programı çerçevesinde 22 yeni sinema salonu açıldı. Tüm bunlara 108,1 milyon rublelik devlet yardımı yapıldı. Sinema programı 2024 yılına kadar uzatıldı.

Tataristan Kültür Bakanı İrada Eyüpova, bundan böyle cumhuriyetin merkezden uzak ilçelerinde bile gençler yeni filmleri rahatça seyredebilecek. Biz üç yıl içerisinde 22 yeni sinema salonunu gençlerimizin hizmetine sunduk, dedi.

Sinema programı katılımcıları yeni sinema salonu açmak, eskisini tamir etmek, bu salonlarda modern film gösterimlerini düzenlemek ve salonlar için gereken ekipman alımı için 5 milyon rublelik devlet yardımı alıyorlar.

Rusya Federasyonunda 2015 yılından beri düzenlenmekte olan bu program sayesinde Rusya’nın 79 bölgesinde 811 yeni sinema salonu açıldı. Tüm bu yeni sinema salonları için 4 milyar rublelik finans ayrıldı.

2019-2024 yılları arasında Rusya Kültür Bakanlığı sinema programı için daha 6 milyar ruble para harcamayı düşünüyor.

Tataristan Kültür Bakanlığı verilerine göre 2018’in ilk çeyreğinde Tataristan sinema salonlarında 5 bin 900 film gösterimi düzenlendi. Bu filmleri 119 bin seyirci izledi. Film gösterimlerinden toplam 5 milyon 600 bin ruble gelir elde edildi.

foto: alev.biz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir