Kazan 2030 yılına kadar 5 milyon turist getirmeyi hedefliyor

Geçen sene Tataristan başkenti Kazan’ı 3 milyon 200 bin turist ziyaret etti. Bu sayı 2017’ye göre yüzde 14 daha fazla. Kazan 2030 yılına kadar 5 milyon turisti başkentte ağırlamayı planlıyor.

Her geçen yıl turistlerin gözdesi haline gelmeye başlayan Tataristan başkenti Kazan 2030 yılına yedi hedef belirledi. 2018 yılında 3 milyon 200 bin turisti ağırlayan Kazan’ın Belediye Başkanı İlsur Metşin, bu sayıyı 2030 yılına kadar 5 milyon turiste çıkartmayı amaçladıklarını kaydetti.

Rusya’nın Suzdal, Yaroslavl, Yekaterinburg, Sergiyev Posad gibi turizm merkezlerini geride bıraktıklarını söyleyen İlsur Metlin,  artık yeni hedef belirlediklerini ve 11 yıl içerisinde Kazan’a 5 milyon turisti getirmek istediklerini söyledi.

Bu sayının büyük bir rakam olduğunun altını çizen Metşin bunun, böylelikle Sankt-Petersburg, Berlin, Münih, Toronto gibi şehirleri geride bırakma anlamına geldiğini de hatırlattı.

Kazan Belediye Başkanlığında yapılan toplantıdan alınan bilgilere göre, 2018 yılında Kazan’a gelen turistler arasında Çin, Kolombiya, Almanya, İran, ABD gibi ülkelerden gelen turistlerin sayısında önemli ölçüde bir artış gözlemlendiği kaydedildi.

Kazan’a gelen turistler daha çok Kazan Kremlini (2 milyon 928 bin turist), “Kazanskaya Rivyera” Eğlence Merkezini (837 bin 712 turist), Kazansu Kıyısını (1 milyon 200 bin turist) ziyaret etti.

kaynak: kzn.ru

foto: edem-edem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir