Türkiye Tataristan’a en çok yatırım yapan üç ülke arasında

Yabancı şirketler 2018 yılında Tataristan’a 668 milyar ruble yatırım yaptı. Türkiye Tataristan’a en çok yatırım yapan üç ülke arasında yer aldı.

Tataristan’a yatırım yapan yabancı ülke yatırımcıları 2018’de bir önceki yıla göre 31,3 milyar ruble daha fazla olmak üzere toplam 668,9 milyar ruble oranında yatırım gerçekleştirdi.

Cumhuriyet’in bir yılda gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi 19 milyar dolar oldu. Bu da 2017 yılına göre yüzde 12,1daha fazla.

İhracat ise yüzde 15,3 artarak 15,1 milyar dolara yükseldi.  İthalata gelince de bu alanda artış yüzde 1,5 oldu ve 3,9 milyar dolara ulaştı.

Tataristan Yatırımları Geliştirme Ajansı Başkanı Taliye Minnulina, 2018 yılı sonuçları incelenen toplantıda, geçen yılın gelişmelerinden memnun olduklarını, Tataristan’a yapılan yatırımların arttığını ve aynı zamanda yatırım yapan ülkelerin coğrafyasının da genişlediğinin altını çizdi.

Geçen yıl Tataristan’a en çok ABD şirketleri yatırım yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Tataristan’a yaptığı yatırımlar toplam yatırımların yüzde 35’ini oluşturdu.

İkinci sırada yüzde 25’lik bir oran ile Almanya oldu.

Türkiye Tataristan’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir