Türk bankacı Mete Canbolat:”Türk şirketleri Tataristan’da yatırım yapmak isterse üç konuyu dikkate almalı”

Rusyada 12 senedir bankacılık sektöründe, Credit Europe Bank Ltd Rusyada çalışan Türk Bankacı Mete Canbolat ile görüştük. Turktatar.com olarak bankanın Rusya ve Tataristan’daki faaliyetleri, başarıları, Tataristan’ın yatırım cazibeleri ve Türk yatırımcılarının Tataristan’da hangi alanlara yatırım yapmaları gerektiği konusunda bir söyleşi gerçekleştirdik.

Reportaj konuğumuzun adı Mete Canbolat.1963 doğumlu. Evli, bir cocuk sahibi. Boğaziçi Universitesi Isletme/Finans bölümü mezunu. Bankacılık sektörüne 1986’da başlamış. 1998’den itibaren FIBA Holding’e baglı Türkiye Finansbank’ta calışmaya başlıyor. Rusya’da 2006’da Moskova’da Credit Europe Bank Genel Müdürkük’te calışmaya basladı. 2011 yılından beri Tataristan başkenti Kazan’da yaşıyor. Credit Europe Bank’ın Call Center, Telemarketing, Müşteri Hizmetleri departmanlarını yöneten Genel Müdür Yardımcısı.

Mete Bey Rusya’da bankacılık sektörü ile hangi şehirde tanıştınız?

Ben Mayıs 2006’da Rusya’ya geldim. Credit Europe Bank adını almadan önce  Bankamızın ismi o zamanlar da Finansbank idi ve 1997 yılında kurulmuştu. Bankacılığın tüm alanlarında – corporate, SME, Bireysel Bankacılık – faaliyet göstermekteyiz.

Rusya’da bireysel bankacılığımız temelden kuruldu ve tum ilgili hizmetlerde faaliyet gostermekte. Oto kredileri, bireysel krediler, çok çeşitli kredi kartları sunmaktayız. Kendi ATM ve POS makinalarımızla müşterilerimize ve  şirketlere yardımcı olmaktayız.

İlginç ve zor dönemlerdi. 2010’da Moskova piyasası zorlaşmaya başladı. Özellikle Moskova rekabete açık bir yer. Bu da ilk önce insana yansıyor. Özellikle call center icin, Telemarketing telefonla satış Hizmetleri icin çslışacak, yetiştirilecek, eğitilecek çalışma arkadaşlarımızı bulmak, onları eğitmek gerekiyor. Çok yüksek bir iş değiştirme hızı vardı. İşe aldığımız arkadaşlar kısa bir zaman geçince başka bir iş buluyorlar, bu bankadan diğerine geçiyorlar. Soruna çözüm bulmak için düşünürken şimdiki Genel Müdürümüz sayın Haluk Aydınoğlu ile oturduk düşündük ve Rusya’nın bölgelerine gidelim, o taraflara telefon bankacılığını, telefonla satış hizmetlerimizi, müşteri hizmetlerimizi, collection hizmetlerimizi taşıyalım kararına geldik. Ve hangi bölgeler var diye baktık. Idil boyu bolgesinin, Tataristan’ın hem Bankamız açısından hem de eleman açısından çok kuvvetli olduğunu gördük. Ve 2010’ların sonunda, aşağıda bahsettigim sebeblerden ötürü, Kazan’a gelmeye, organizasyonumuzu kurmaya, 2011 başından itibaren de call center’da ve telemarketing’de ilk telefonlarımızı almaya/yapmaya başladık. Hedefimiz yukarıda bahsettiğim departman ve hizmetler icin Moskova operasyonlarımızı Tataristan ve Kazan’a taşımaktı, bunu başardık.

Neden Kazan’ı seçtiniz?

O dönemde Kazan’ın da dahil olduğu Rusya’nın İdil Boyu Bölgesinde sayın Aleksandr Kuznetsov’un önderliğinde, 2004 de açılmış olan çok kuvvetli bir Bölge Müdürlüğümüz ve şubelerimiz, satış noktalarımız, oto brokerlarımız vardı. Dolayısı ile organizasyonun kurulması sırasında ortaya çıkan problemleri birlikte daha rahat aştık. O günden beri hem bizim ilgili departmanlarımızın hem bölgenin  çalışan sayıları arttı ve şu anda biz Kazan’da 500 kişi civarındayız. Naberejnıyı Çelnı‘daki call center imiz ile birlikte, Kazan’da yukarıda saydığım bölümlerimizin bulunduğu bölgesel ofisimiz dahil 2 tane kasa hizmetli şubemiz ile Kazan’da hizmete devam ediyoruz.

Bir başka önemli sebep, Kazan’da bir çok çeşitli üniversitelerin olması.Takdir edersiniz ki telefon bankacılığı, telefonla satış faaliyetleri daha çok genç arkadaşlarımızın yapacağı işler ve Tataristan başkenti gençlerin potansiyeli bakımından bizim bankamıza çok uygun bir yer diye düşündük.

Ve Kazan’ı seçmemizin en önemli nedenlerinden bir tanesi de tabii ki başında Cumhurbaşkanı sayın Rüstem Minnihanov’un olduğu Tataristan yönetiminin iş dünyası için açık olması, Tataristan Hükümetinin gösterdiği destek. Onlar işe çok açıklar, işi geliştirmeye, yatırımlara açıklar. Bu ana üç nedenle biz Tataristan’ı tercih ettik.

Biz Kazan-Tataristan’a gelip doğru birşey yaptığımızı anladık. Başlangıçta 10 -20  çalışan ile başlamıştık. Şimdi 500 kişiye çıktık. Telemarketing hizmetlerimiz için Banka dışından da başka şirketlerle çalışıyoruz. Yaklaşık 300 kişilik bir çalışan var bu şirketlerde. Bu dış şirketlerimizin yönetimini / kontrolünü de Kazan’dan yapıyoruz.

Tataristan ve İdil Boyu Bölgesinde bankanızın kaç tane şübesi var?

Kazan’da 2 adet, Samara, Çallı, Nijniy Novgorod, Saratov’ta 1’er olmak üzere kasalı toplam 6 şubemiz var.  Ve bu bölgede 48 tane ATM’imiz faaliyet göstermekte.

Credit Europa Bank olarak dışarıdan baktığınızda Rusya-Tataristan’daki potansiyeli nasıl görüyorsunuz ve banka-müşteri ilişkisini bir anlatır mısınız?

Credit Europa Bank  olarak ve şahsen ben Rusya’da büyük bir potansiyel ve Turkiye ile yaratılabilecek büyük bir sinerji görüyorum diğer Avrupa ülkelerine göre.

Credit Europe Bankta eğitim, kalite, yükselme potansiyeli çok yüksek. Bu sebeplerden dolayı biz tercih edilen bankayız.

Bizim için müşteriye gerçekten hizmet yapılmış mı, müşterinin sorunu çözülmüş mü, satışsa hakkaten ürünü doğru satmış mıyız? Yanıltıcı olmadan doğru bilgileri vermiş miyiz? Bunlar bizim için çok önemli.

Banka olarak yatırım yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz öncelikle insana, çalışan-teknoloji işbirliğine ve hem de inovasyona, bankacılığın her alanında teknolojiye yüksek yatırım yapıyoruz. Bunun altını çizmek istiyorum. Özellikle son yıllarda müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak, hizmeti kolay almalarını sağlamak, ayrıca ilgili departmanlarda calışanlarımızın işlerini daha verimli yapmalarını sağlamak icin ses teknolojilerine yatırımlarımızı arttırdık. Bankamız genelinde daima müşterilerimizin ihtiyaclarına göre hizmetlerimizi, ürünlerimizi şekillendirmek için gerekli programları alıyoruz, geliştiriyoruz.

Banka olarak bankacılığın bütün dallarında hizmet veriyoruz. Bu açıdan Credit Europe Bank’ın Rusya’daki oluşumu çok önemli.

Moskova dışında 8 bölge müdürlüğümüz, internet ve mobil bankacılığımız gibi digital kanallarımız, call center, telefonla satış gibi uzak kanallarımız, çok pratik bir IVR – sesli destek kanalımız – çok çeşitli mağazalarda, oto satış noktalarında kredi faaliyetlerimiz var. Telemarketing kredi ve kart satış hizmetimiz ile müşterilerimiz evlerinden çıkmadan kredi kullanıyorlar, kredi kartı sahibi oluyorlar. Önemli noktalardaki şubelerimiz, mevduat hizmetlerimiz, Corporate banking, SME banking, ATM ler, POS makinaları ile birlikte, Bankamızın Rusya’da 21 yıldır faaliyet göstermesi de eklenince, bütün bunlar Rusya piyasasına gönül verdiğimizi, geçici bir faaliyet olunmadığını gösteriyor. Rusya’ya uluslararası dev bankalar gelip gitti. Bizim geriye bir baktığımızda iyi bir başarı hikayemiz olduğuna inanıyorum. Bankamızda ve genel olarak çevrede Rus vatandaşı çalışanlarımızla Türklerin çok iyi sentezlenmesi ve muhteşem bir sinerji yakalanmasını gözlemliyorum ve gerçekten bundan çok memnunum. Bu başarının arkasında çok kültürlülüğün bir potada başarı ile eritilmesi vardır.

Tataristan’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Son dönemlerde Türkiye-Rusya ilişkileri çok düzgün bir şekilde ilerliyor. İki ülkenin hedefleri dünya barışını sağlama, iş yaratmak, eninde sonunda insanlara kaliteli yaşam verme konusunda aynı. Bunun için her iki ülke de hem ortaklık yapıyorlar hem dünyaya da çok iyi mesajlar veriyorlar.

Kurların dalgalanması ve Rublenin kuvvetli olması sebebiyle Türk yatırımcıların başta Tataristan olmak üzere Rusya’ya yatırım yapması konusunda çok olumlu bir avantaj ve pencere açıldı. Özellikle de kriz zamanlarında Rusya’dan, Tataristan’dan dışarı giden Türk şirketleri Tataristan’a dönmeye başladı. Örneğin ENKA, GAMA’lar geliyorlar çok önemli işler alıyorlar. POLİSTROY Grubu Rusya’ya Tataristan’dan girmeyi tercih etti ve baslangıç olarak Kazan’da 5 yıldızlı oteli tamamladı. Ve inşaat yatırımları hızlanmaya başladı.

Bunların yanında tıp alanında yatırım yapılması önerilebilinir. Türkiye bu konuda hakikaten çok ileri. Burda ise doktor potansiyeli çok yüksek. Kontrol, teşhis, ameliyat ve özellikle ameliyat sonrası bakım konularında Tataristan ve Türkiye önemli bir işbirligine girebilir. Türkiye’nin yeni teknolojiler, yeni ekipman kullanma becerisi gelecek 10 yılda Rusya ve Tataristan’da büyük bir gelecek açacaktır.

İkinci tavsiyem de iyi bir Rus ortaklığı bulunmasıdır. Biz bunu hep tavsiye ediyoruz. Ve kendi bankacılık faliyetlerimizde de yeni teknolojilere Rus firmaları ile giriyoruz. Yerel bir şirketle çalışmak buralara da güzel bir yatırım olanağı sunuyor. Tataristan’da yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerinin öncelikle bir inceleme yapmalarını ve bir Rus firması ile ortak işe başlamalarını tavsiye etmek isterim.

Üçüncü tavsiyem ise şu: Tataristan, Kazan’da Türkiye’nin Başkonsolosluğu var. Ben Başkonsolosluğu da danışmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü Türkiye’den yatırım yapmak isteyenlerin ilk durağı Başkonsolosluk oluyor. Baskonsolosumuz ve ekibi yatırım yapmak isteyen firma/kişileri doğru karara yönlendirmek için çalışmaktadırlar.

***

Credit Europe Bank’ın dahil olduğu ve 1987 yılında sayın Hüsnü Özyegin tarafindan kurulmus olan FİBA Holding Hollanda’dan Çin’e 12 değişik ülkede, finans ve finans dışı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Finansal sektörde, bankacılık, leasing, factoring; Finans dışı sektörde, perakende, gayri menkul, enerji ve liman yükleme operasyonları konularında yatırımları bulunmakta.  

Credit Europe Bank Rusya öz sermaye bakımından en büyük 60 banka arasında yer alıyor – banki.ru. 2017 sonu itibariyle bankanın 20,5 milyar rublelik sermayesi var.

Rusya’da 60 şubesi var. Toplam 28 şehirde 514 ATM makinesi mevcut. Moskova ve diğer bölgelerdeki 40 sehirden fazla yerde 5 bin 700 satış noktası vardır. 3 bin küsür çalışanı ve 2700 büyük corporate, 15 500 orta/küçük ölçekli firma bazında müşterisi var. 5 milyon 500 bin civarında aktif  bireysel müşterisi mevcut. 13 bin civarında da post terminalleri var.

Credit Europe Bank’ın Rusya’da kredi kartı ve bireysel kredi pazarında lider bir pozisyonu bulunmaktdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir