Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği: Rusya’ya yönelik dış satımı daha da artırma yönünde çalışmalar yapıyoruz

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektörü, 2019’da 32 milyar dolarlık dış satım hedefliyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv sektörü olarak 2017’yi 28,5 milyar dolar rekorla kapattıktan sonra 2018 yılına girişte 29 milyar dolar gibi bir hedef belirlediklerini belirtti.

Yıl içinde hedeflerini güncellediklerini ve sonunda 31,6 milyar dolarlık rekora imza attıklarını dile getiren Çelik, geçen yıl 2017’ye göre yüzde 11’lik bir ihracat artışı olduğunu vurguladı.

“ÜLKE SAYISININ 10’UN ÜZERİNE ÇIKMASIYLA BİR HEDEFİ DAHA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

OİB olarak da çok ekstra faaliyetler planladıklarını dile getiren Çelik, “Raporlar düzenledik. Brexit ile ilgili önlemler neler olabilir, o sürecin içinde nasıl yer alabiliriz çerçevesinde faaliyetler geliştiriyoruz, düzenliyoruz. Özellikle ticaret savaşları ve Brexit ilişkilerinin yaratmış olduğu riskleri barındırmakla birlikte 2019’da 31,6 milyar dolarlık rakamın üstünde bir ihracata ulaşmak için Kuzey Afrika’ya ve Rusya’ya yönelik dış satımı daha da artırma yönünde çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

Çelik, 2017’de Türk otomotiv sektörünün 1 milyar doların üstünde ihracat rakamına ulaştığı ülke sayısının 7 olduğunu, 2018’de ise Slovenya ve Polonya’nın ilave olmasıyla 9’a ulaştığını belirterek, “Bu yıl da artmasını bekliyoruz. 10 ve 11. sırada olan ülkelerin ihracatları o seviyenin yüzde 10 gerisinde. Hollanda ve Romanya. 1 milyar dolar ihracat yapılan ülke sayısının 10’un üzerine çıkmasıyla bir hedefi daha gerçekleştirmiş olacağız.” ifadesini kullandı.

 

RTİB – Rus Türk İşadamları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir