Ahmet Sadık Doğan: “Tataristan’da Türk yatırımcısına güven telkin eden bir model var”

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan’ın Tataristan başkenti Kazan’da Başkonsolosluk görevine başlamasına bir yıl oldu. Sayın Başkonsolosla bu bir sene içerisinde gerçekleşen etkinlikler, Türkiye-Tataristan arasındaki ticari ilişkiler, Türk yatırımları konusunda turktatar.com olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

 Sayın Başkonsolos bugün itibariyle duruma bir göz atacak olursak Tataristan ile Türkiye arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerini nasıl değerlendirebiliriz?

Rusya Federasyonundaki en yoğun ticari ve ekonomik ilişkilerimizin bulunduğu federe birimlerden biri Tataristan Cumhuriyeti’dir. Doğrudan Türk Hava Yollarının seferlerinin bulunduğu şehirler arasında da Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan yer almaktadır.

Yatırımlar bağlamında Rusya Federasyonunda Türk yatırımlarının tutarı 10 milyar dolar civarındaysa onun 2 milyar 500 milyon doları Tataristan’dadır. Yani Türk yatırımlarının yaklaşık 1 / 4’ü Tataristan’a tekabül ediyor. Bu da yatırım ilişkilerinin oldukça ilerlemiş olduğunu gösteriyor.

Tataristan’ın yerel makamları da Türkiye ile ikili ilişkilere büyük önem veriyorlar. Tataristan halkı ile Türkiye’nin her zaman tarihi, kültürel yakınlığı, kardeşlik bağları vardır. Bu da ilişkilerimiz kolaylaştıran bir unsurdur.

Öte yandan, Tataristan Cumhuriyeti bu özellikleri ile Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri zenginleştiren bir durum sergilemektedir.

Ayrıca belediyeler arası kardeş şehir ilişkileri de var. Bu çerçevede yerel yönetimler arasındaki ilişkiler de devam ediyor.

Üniversitelerarası ilişkiler boyutunda akademik işbirliği devam ediyor. Kazan Federal Üniversitesi gibi belli başlı üniversitelerde öğrencilerimiz var. Aynı zamanda Türkiye’de öğrenim görmeğe devam eden Tataristanlı öğrenciler de var.

Turizm yine ayrı bir işbirliği alanını oluşturmaktadır. Yaz aylarında Tataristan’dan önemli sayıda turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir.

Böylece genel bir çerçevede bakınca gerek üst düzey yöneticiler düzeyinde, gerek yatırım ilişkileri çerçevesinde, eğitim, üniversiteler arası, kültürel ilişkiler bağlamında Türkiye ile Tataristan arasındaki ilişkiler çok iyi bir düzeyde diyebiliriz.

T.C Kazan Başkonsolosluğu Binası

Türkiye’nin Tataristan’da 2,5 milyar dolar civarında yatırımı var dediniz. Türkiye’nin Tataristan’da yatırım yapan firmalarına bir bakarsak hangi firmaları sayabilirsiniz?

Evet, Türkiye’den Tataristan’da yatırım yapan birçok firma var. Yatırım, üretim sektöründe, ticaret, hizmet sektöründe çalışan firmalarımız var. Ancak üretim olarak baktığımızda SEZ “Alabuga” bölgesinde üretim yapan Şişecam gibi, Kastamonu Entegre, Coşkunöz, Dizayn Group, Hayat Kimya ve başka firmalarımızın olduğunu söylemek isterim. Bir de KamAZ kamyon fabrikası ile birlikte yedek parça üreten büyük ve orta ölçekli firmalarımız da var. Bunların dışında ticaretle uğraşan burda Türkiye’den ithal ettikleri malları Rusya pazarında satan deri, konfeksiyon, iyecek içecek, mobilya, plastik eşya sektöründe firmalarımız da mevcut.

Kazan’da göreve başlamanıza 1 yıl oldu. Bu süre içinde Başkonsolosluk tarafından hangi etkinlikler düzenlendi ve ileride hangi projeler düşünülüyor?

Başkonsolosluğumuzun görevi öncelikle burada yaşayan Türk vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermekle beraber, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerimizi de geliştirmektir. 2018’de bu çerçevede faaliyetlerimiz devam etti.

Türkiye’den işadamları heyetleri Tataristan’ı ziyret ettiler, sporcular çeşitli turnuvalara katıldılar.

Aynı zamanda yerel yönetimlerin ziyaretleri de devam etti. Örneğin Marmaris Belediyesi ile Nijnekamsk Belediyesi kardeş şehirler, bu nedenle Nijnekamsk’ta birçok etkinlik düzenlendi.

Basın yayın kuruluşlarıyla ilişkilerimizi sürdürdük. Turizm Fuarı, Nevruz Bayramı, Sabantuy Bayramı gibi etkinliklere katılım sağladık.

Gayaz İshaki ve Sadri Maksudi Arsal gibi ortak değerlerimizin anma törenlerine katıldık.

Üniversitelerimizden heyetler sıklıkla Kazan’ı ziyaret ettiler, muhataplarıyla toplantılar yaptılar. Söz konusu bağlantıları kolaylaştırmak için bizler de elimizden geleni yaptık.

Kazan’da eğitim gören Türkiye’den öğrencilerimizle çeşitli etkinlikler düzenledik.

Ayrıca, Kazan’daki yardımlaşma etkinlikleri çerçevesinde yetimhaneleri ve yardıma muhtaç çocukların bulunduğu bakımevlerini ziyaret ettik.

Bir de görev bölgemizde bulunan Samara ve Ufa’ya ziyaretler düzenledik.

Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Minnihanov çalışma ziyareti kapsamında iki kere Türkiye’yi ziyaret etti. İlki Nisan ayında, diğeri de Sayın Cumhurbaşkanımızın yemin törenine katılmak üzere Temmuz ayında. Ardından Sayın Dışişleri Bakanımız gayriresmi bir ziyaret çerçevesinde Ağustos ayında Kazan’a geldi.

Aslında görüldüğü gibi 2018 yılı yoğun bir yıldı.

Tataristan Türk yatırımcıları açısından hangi yönü ile ilgi çekiyor ve burada onlara ne gibi imkânlar tanınıyor?

Yatırımcılar daha fazla teşvik edici, fırsatlar yaratıcı unsurları tercih ediyorlar. Yatırım yapacakları bölgeler açısından daha seçici davranıyorlar. O bakımdan önümüzdeki dönemde umarız ki Rusya’nın diğer bölgeleri de dâhil olmak üzere Tataristan Cumhuriyeti’nde yabancı yatırımcıları çekecek, onlara güven telkin edecek koşular devam eder.

Her ülke doğal olarak kendi ülkesine yatırım çekmeyi amaçlıyor. Tataristan’ın kendine özgü özel bir konumu var. Burda zamanında Türk yatırımcısına güven telkin edilmiş. Türk yatırımları korunmuş, gelişmelerine yardımcı olunmuş bir model var. Bu bakımdan olumlu unsurlar çok fazla.

Rakamlar vermek gerekirse, 2017 yılının Volga Federal Bölgesi Gümrük rakamlarına göre, Türkiye ile Tataristan arasında ikili ticaret hacmimiz 304 milyon dolar civarındayken 2018’in ilk 9 ayında bu rakam 243 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Yani yıllık yaklaşık 20 milyon dolarlık bir artıştan söz edebiliriz.

Yakın aylarda Türk şirketlerinin Tataristan’a yatırımları bekleniyor mu?

Projeksiyonlar her zaman var. Firmalarımızın pazar araştırmaları da devam ediyor.

Acaba Tataristan firmaları daTürkiye’ye yatırım yapma konusunda ilgi duyuyorlar mı ve duyuyorlarsa hangi alanlara?

Burada yaptığımız tanıtım faaliyetlerinde de bunu hep dile getiriyoruz. Özellikle sağlık, enerji, emlak ve üretim sektöründe Türkiye yabancı yatırımlara açık. Tataristanlı firmaların Türkiye’de yatırım yapmalarını teşvik ediyoruz.

Tataristan’da yatırım yapmak isteyen yeni Türk firmalarına neler tavsiye ederdiniz?

Yatırımcılara iyi pazar araştırması yapmalarını, ortaklıklarla gireceklerse güvenilir ortaklar bulmalarını; piyasayı ve işgücünü iyi takip etmelerini; üretim maliyetlerini, vergi muafiyetlerini ve ulaştırma koşullarını kıyaslamalı olarak dikkate almalarını tavsiye ederim.

Ahmet Sadık Doğan: “Tataristan’da Türk yatırımcısına güven telkin eden bir model var”” için bir yorum

 • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:24
  Permalink

  Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan Kazanda Orta Kaban gölü kıyısında Başkonsolosluk ikametgâh projesini başaramadı.
  Sayın Başkonsolosun Kazanda çalıma süresinde tek bir önemli şeyi tamamlayamadı. Daha önceden “BUSINESS Online” yaptığı röportajda Ahmet Sadık Doğan, başkonsoloslukta çalışırken asıl amacı ve görevi Kazan’da bir Türk kültür merkezi açmaktı. “Benim için bu, bir konsolosun konutu inşa etmekten daha önemli” demişti. “Orta Kaban gölü kıyısındaki ev” olarak bilinen Türk kültür merkezinin, Orta kaban kıyısında inşaat edilmesi bekleniyordu. “Biz tamamen yerel otoritelerin kararına bağlıyız, ancak devletler arasında böyle bir arazi tahsisi karşılıklı şartlarla gerçekleşiyor. Bazı ülkelerdeki bir elçilik veya konsolosluğa arsa verilirse, o zaman Türkiye’de bu ülkenin temsilcilerine de arsa tahsis edilir ”demişti.
  Ancak, Başkonsolosunun açıkladığı gibi, Türk kültür merkezinin hala açık olmadığı için Tataristan Cumhuriyeti’nin hiçbir suçu yoktur. Doğan, “Aksine, Tataristan’ın tarafında bir engel yok” dedi. Ancak Rusya’da bir kültür merkezinin açılabilmesi için her iki tarafın da ortak rıza göstermesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, Sayın Doğan, böyle bir merkezin Moskova’da zaten bulunduğunu ve Rusya’da başka bir yere açılanların da mutlaka Kazan olması gerektiğini belirtti. Anlaşılan, Moskova ve Ankara henüz bu konuda doğrudan bir anlaşmaya varmamışlar.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir