Tataristan Müftüsünden Türkiye ziyareti

Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin Başkanlığındaki Tataristan Müftülüğü heyeti Türkiye başkenti Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve başka kurumlarda çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin kendisine ait instagram sayfasından duyurduğu habere göre, Tataristan Müftülüğü heyeti Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara’yı ziyaret etti.

Tataristan Müftüsü şu ifadelere yer verdi:

“Ankara’ya iş ziyaretinde bulunduk. İlk önce Türkiye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile görüşerek genel Türk-Müslüman ruhi mirası hakkında konuştuk. Görüşme esnasında çeşitli hediyeler de verildi. Bana Celaletdin Rumi’nin Rusça ve Türkçe dillerinde yazılmış “Mesnevi…” kitabını hediye ettiler. Ben ise Tataristan Müftülüğü’nün yayınladığı Kur’an-ı Keerim’i hediye ettim. Görüşmede Türkiye’nin eski Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç’ın da katılmasından çok memnun kaldık”

Kamil Samigullin bir başka fotografın altına da şunları yazdı:

“Türkiye’nin Kur’an-ı Kerim Yayınlarını Kontrol Komisyonu Başkanı Osman Şahin ile görüştük. Osman Bey Şihabetdin Mercani’nin Kur’an-ı Kerim’in 10 kıraatı ile ilgili eserlerinden birine ayrıca büyük ilgi gösterdi. O bu konuda bilimsel çalışma yürüttüğünü söyledi. Bunu göz önünde bulundurarak biz Osman Beye Mercani’nin cildini hediye ettik. Bu arada Osman Şahin, İstanbul’da eğitim gördüğüm dönemde benim hocamdı”

Tataristan Müstüsü Türkiye Diyanet İşleri Başkanı ile görüşmesine de yer verdi:

“Türkiye Diyanet İşleri Başkanı  Ali Erbaş ile görüştük. O bize Tataristan Müftülüğünün aynı zamanda birkaç projesi, aynı zamanda Türkiye Bakanlığı (hangi Bakanlık olduğu belirtilmiyor) ile ortak projeleri hayata geçirme konusunda kendi fikirlerini iletti. Fırsattan yararlanarak Ali Bey’e Tataristan Müslümanları isminden Ramazan ayında Türkiye’den Tataristan’a Kur’an-ı Hafızlar göndermeleri ve halkın muhtac kesimine Kurban eti dağıtmada gösterdikleri yardımlarından dolayı teşekkürlerimi ilettim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir