SEZ “Alabuga” 2018’de hangi başarılara imza attı?

2018‘de SEZ “Alabuga”da 57. yatırımcı-şirket kaydoldu ve çalışmaya başladı. Özel ekonomik bölgenin yıllık geliri geçen yıla göre 2 milyar rubleye artarak 80 milyar rubleye ulaştı. 2018 yazında SEZ 12. doğum gününü kutladı. “Alabuga” kurulalı altyapının geliştirilmesi için Tataristan bütçesinden 25,7 milyar ruble harcandı ve bölgede faaliyet gösteren şirketlerin vergi gelirleri de 23,4 milyar rubleye ulaştı. Uzmanların görüşlerine göre SEZ “Alabuga” en yakın bir zamanda kar etmeye başlayacak.

Biz değerli okurlarımıza SEZ “Alabuga”nın ulaştığı bir başka 6 başarılı faaliyeti topladık.

1.SEZ “Alabuga” Ulusal Yatırım Çekicilik Reytingi sonuçlarına göre 2018’de Rusya SEZleri arasında lider oldu. Rusya’nın 24 özel ekonomik bölgesi arasında SEZ “Alabuga” tüm gelirlerin% 50’sini elinde bulunduruyor ve şirketlerin gerçek yatırımlarının da % 39’u Tataristan’daki özel ekonomik bölgede yer alıyor. Bugün itibariyle burada 30 işletme tam olarak faaliyet göstermekte ve bu işletmeler toplamda 121 milyar ruble yatırım yaptı.

2.2018’de SEZ “Alabuga” dördüncü kez, fDi Intelligence Dergisi (Financial Times grubu üyesi”) tarafından derlenen, dünyanın en iyi ekonomik bölgeleri “Yılın Küresel Serbest Bölgeleri” listesinde yer aldı.

3.2018 yılında SEZ “Alabuga” Kurumsal Üniversitesi ilk yüz uzman mezuna ulaştı.Top-menajerlerin işe alınmaları için özel bir ekonomik alanda eğitim görmeleri için 2016 yılında eğitim projesi başlatılmıştı.Bu yılki mezuniyet üniversite için dördüncü oldu. Üniversitenin her eğitim dönemi için Rusya genelinde başvurular iki binden fazla aday arasından yapılıyor ve bunlar arasından en iyi 25 başvuru değerlendiriliyor.

4.Nisan 2018’de “Alabuga” Üniversitesi Stratejik Girişimler Ajansı tarafından Rusya’da personel gelişimi projeleri arasında en iyi üç proje kapsamında gösterildi.Ödül, SEZ projesine Ajansın uzmanlarından ve aynı zamanda uzmanların da desteğini almasını sağlayacak.

5.2018 yazında, SEZ “Alabuga Kurumsal Üniversitesinin kanıtlanmış projesine ek olarak, Stratejik Girişimler Ajansının desteğiyle “100 lider” projesi başlatıldı. Projenin amacı, başlangıç pozisyon için genç uzmanlar bulmak ve onları üst düzey bir yönetici oluncaya kadar yetiştirmektir. Projeye katılım ücretsizdi ve Mayıs-Haziran ayları arasında SEZ ekibi gerekli personeli bulmak için Rusya’nın 11 şehrini ziyaret etti toplamda en iyi 100 genç SEZ “Alabuga”da gerçekleşen finale davet edildi.Şu anda bunların 100’ü SEZ “Alabuga”da çalışma imkanı buldu.

6.2018’de SEZ “Alabuga” ekibi iş simülatörleri ile liderlik programı seminerlerini başlattı. Uzmanlar Rusya’nın 30 tane üniversitesini ziyaret ederek 3,5 bin öğrenciye mesleki eğitim treningi düzenledi. Özel programdaki 300 seçkin katılımcı SEZ ile daha fazla işbirliği için bir teklif aldı.

kaynak: realnoevremya.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir