Tataristan’da “Aurus” marka otomobil üretilecek

Tataristan’da 2020 yılında devlet makamları için özel dizayn edilmiş “Aurus” markalı otomobillerin seri üretimine geçilecek. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de makam aracı olarak “Aurus” marka otomobil kullanıyor. 

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Deniz Manturov TASS Ajansına yaptığı açıklamada, Tataristan’da yer alan “SEZ “Alabuga”daki “Sollers”Fabrikasında “Aurus” otomobillerinin seri üretimine başlanacağını kaydetti.

Manturov açıklamasında, 2019 yılını biz “Aurus” otomobillerinin seri üretimine başlanacak 2010 yılı için bir hazırlık dönemi olarak görüyoruz. Projenin endüstriyel ortağı “Sollers” olacak. Üretim alanı da seçildi – bu, SEZ “Alabuga”daki Sollers Fabrikası, ifadelerine yer verdi.

Bakan sözlerine göre, Aurus otomobilleri SEZ “Alabuga”da her sene beş bin taneden fazla üretilecek.

Daha önce de belirtildiği gibi, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı İdaresinin devlet makamları için Rusya’da üretilecek “Aurus” otomobillerini satın almayı planladığı belirtilmişti.

Latincedeki “aurum”-altın ve “Rusya” kısaltmalarından oluşan “Aurus” markası yüksek mevkilerdeki yöneticiler için düşünülmüş “Kortej” Projesi kapsamında oluşturuldu.

Daha önce Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı için limuzin üretimi için düşünüldü.

“Kortej” Projesi için devlet bütçesinden 12,4 milyar ruble ayrıldı.

“Aurus” Markalı otomobillerin fiyatı 10 milyon rubleden başlayacak.

foto: rt.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir