SEZ “Alabuga’nın geliri 80 milyar ruble

Rusya’nın en büyük Özel Ekonomik Bölgelerinden biri olan SEZ “Alabuga”nın 2018’de elde ettiği geliri 80 milyar rubleye kadar yükselecek. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Rusya’nın Federasyon Konseyi’inde yaptığı konuşmasında böyle bir bilgi verdi.

Senatörlere seslenen Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Tataristan’da iş dünyası için altyapının aktif olarak geliştiğini ve iki tane Özel Ekonomik Bölgenin faaliyet gösterdiğini belirtti.

SEZ “Alabuga”da 30 tane büyük fabrikanın çalıştığını, 57 büyük şirketin de kayıtlı olduğunu kaydeden Minnihanov, faaliyet gösteren fabrikalarda 6 bin 700 iş yerinin mevcut olduğunu ve bu sene elde edilen gelirin 80 milyar rubleye ulaşacağının altını çizdi.

2017 yılında SEZ “Alabuga”da 23 tane büyük fabrika çalıştı ve 76 milyar ruble gelir elde edilmişti.

Minnihanov konuşmasında Tataristan’ın bir başka Özel Ekonomik Bölgesi olan SEZ “İnnopolis”in çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Onun sözlerine göre, başkent Kazan’ın yakınında yer alan SEZ “İnnopolis”te 77 tane şirket ve 9 tane de ortak şirket kayıtlı.

Rüstem Minnihanov senatörlere Tataristan’daki diğer yatırım alanlarının gelişimi hakkında da açıklamalar yaptı.

Tataristan’da “Himgrad” projesi gelişiyor, burada 292 şirket çalışıyor, 8,4 bin iş yeri oluşturuldu ve bu yıl itibariyle elde edilen gelir de 33 milyar ruble olacak.

 Avrupa’daki en büyük sanayi parkı KİP “Master” da 280 şirket çalşmakta ve onların elde ettiği gelir de yaklaşık 70 milyar rubleye yakın, dedi Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir