Kazan Havalimanı Gabdulla Tukay’ın adını aldı

“Rusya’nın Büyük İsimleri” Projesi sonuçlandı. 5 milyondan fazla insanın katıldığı Rusya’nın büyük havalimanlarına ünlü insanların isimlerini verme yarışması sonucu Kazan Havalimanı’na Tatarların ünlü şairi Gabdulla Tukay ve Begişevo Havalimanına da Tüben Kama şehrinin kurucusu Nikolay Lemayev isimleri verildi.

11 Ekim 2018’de start alan ve Rusya’nın 47 büyük havalimanının katıldığı “Rusya’nın Büyük İsimleri” Yarışması 4 Aralık gecesinde sona erdi.

Tataristan bu yarışmada iki havaalimanı -Kazan ve Begişevo Havalimanları ile temsil edildi.

Tataristan başkentinde yer alan Uluslararası Kazan Havalimanına yarışma sırasında Musa Celil, Gabdula Tukay ve Andrey Tupolev isimleri önerildi. 

Proje sitesine göre en çok oy Gabdulla Tukay ismi için verildi. Toplam 123 binden fazla insan Kazan Havalimanına bu ismi uygun gördü.

Tataristan’ın diğer bir havalimanı olan Begişevo Havalimanına da Nikolay Lemayev, Dmitriy Mendeleyev, Salih Seydeşov ve İvan Şişkin isimleri aday olarak gösterildi.

Sonuç itibariyle Begişevo Havalimanının yer aldığı Tüben Kama şehrinin kurulmasına öncülük eden Nikolay Lemayev ismi 65 binden fazla oy alarak galip çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir