Tataristan İngiltere ile ticaretini dört kat artırdı

Tataristan ile İngiltere arasında ticaret 2018’de dört kat artarak 841 milyon dolara ulaştı. IV Rusya-Britanya İş Forumu’na katılan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Rusya’da ticaret yapmak isteyen İnglizleri ilk önce Tataristan’a davet etti.

Tataristan Cumhuriyeti ile İngiltere arasında ticaret 2017’de yüzde 55 artarak 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018’de bu rakam daha da artarak yılın ilk dokuz ayında 841 milyon dolara ulaştı.

Londra’da IV Rusya-Britanya İş Forumu’na katılan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Forum’da yaptığı konuşmasında böyle bir bilgiye yer verdi.

Tataristan olarak İngiltere’ye petrol, petrol ürünleri, plastik, kauçuk, lastik ürünleri ve başkaları ihraç ettiklerini söyleyen Rüstem Minnihanov, İngiltere’den ise teknoloji, sanayi ürünleri satın aldıklarını belirtti.

Minnihanov bir de Tataristan ve İngiltere iş dünyasının birlikte enerji, petrokimya, otomobil ve uçak üretimi, gelişmiş teknolojiler, tıp ve diğer alanlarda işbirliğini geliştirmeleri açısından büyük bir imkanlara sahip olduklarını de kaydetti.

Tataristan Cumhurbaşkanı konuşmasının sonunda, biz cumhuriyetimizi Rusya pazarına açılmak için bir kapı olarak öneriyoruz. Siz Rusya’da ticaretinizi başlatmak istiyorsanız ilk önce Tataristan’a buyurun, ifadesine yer verdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Tataristan delegasyonu Londra’da IV Rusya-Britanya İş Forumuna katılıyor.

Foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir