Tataristan’dan 2019 Dünya Kış Universiade Oyunları ateşi geçti

Tataristan’da 2019’da Rusya’nın Krasnoyarsk şehrinde düzenlenecek XXIX Dünya Kış Universiade Oyunları ateşini karşıladılar.Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Krasnoyarsk Bölgesi Valisi Aleksandr Uss da, Universiade meşalesini taşıma etkinliğine katıldı.

10 Kasım’da Tataristan başkenti Kazan caddelerinde, aralarında sporcular, öğretmenler, gençler, aydınların bulunduğu 24 meşaleci tarafından 2019 yılında Rusya’nın Krasnoyarsk şehrinde düzenlenecek XXIX Dünya Kış Universiade Oyunlarının meşalesi taşındı.

Meşale taşıma etkinliğine Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Krasnoyarsk Bölgesi Valisi Aleksandr Uss da katıldı.

Başkent Kazan’ın en ünlü caddelerinden geçerek toplam 2500 metre mesafe kateden meşale Krasnoyarsk’ta bir fabrikada üretilmş ve uçuşu, rüzgarı, ateşi, hassasiyeti ve nezaketi temsil ediyor.

2019 Dünya Universiade Ateşi 20 Eylül’de ilk Universiade Oyunlarının düzenlendiği İtalya’nın Torino şehrinde yakıldı ve oradan Dünya turuna çıktı ve Kazakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerden geçti.

Meşale aynı zamanda Rusya’nın Moskova, Kaliningrad, Simferopol, Rostov, Stavropol ve Groznıy şehirlerinde bulundu.

Universiade-2019 meşalesinin gelecek rotası 17 Kasım’da Yekaterinburg şehri olacak ve toplam17 tane büyük şehri gezerek 1 Mart 2019 tarihinde son nokta olan Krasnoyarsk şehrine ulaşacak.

Tataristan başkenti Kazan 2013 yılında Yaz Universiade Oyunlarını organize etmişti.

Foto:business-gazeta.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir