Atatürk’ü Tataristan’da da andılar

Tataristan başkenti Kazan’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının  80. yıldönümü Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu’nda saygı ve minnetle anıldı.

10 Kasım’da Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğunda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıldönümü münasebetiyle saat 08.45’de bir anma programı düzenlendi.

Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan Atatürk’ü anma programı daha sonra İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Anma programında bir konuşma yapan Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Gazi Mustafa Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Türk milletinin önderi, ülkenin kurtarıcısı olduğunu kaydetti.

Başkonsolos anma programına katılanlara seslenerek, “Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk milletini, vatanımızı esaretten kurtarmakla kalmamış bağımsızlık özlemi içindeki tüm mazlum milletlere örnek olmuş önder ve örnek bir şahsiyettir.

Aziz milletimiz Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 1919’da başlayıp 1923’te Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdığı büyük mücadele bizleri vatansız bırakmak isteyenleri kanıyla, canıyla durdurmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin canımız pahasına koruyacak, bağımsızlık olarak ülkemizin hakettiği yere ulaştıracağız.

Bu duşuncelerle vefatının yıldönümünde Cumhuryetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımızın şehitlerini bir kez daha rahmetle yad ediyoruz, dedi.

Anma programına Kazan’da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşları, işadamları, Türk öğrenciler, Kazanlılar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir