Kazan Başkonsolosu Samara’da eski elçilik binasına arma asma törenine katıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan Samara’yı ziyaret ederek Türkiye’nin eski Moskova Büyükelçiliği binasına elçilik armasının asılması etkinlğine katıldı.

Başkonsolos Ahmet Sadık Doğan 7 Kasım 1941’de askeri geçit töreninin 77. yıldönümü anısına düzenlenen etkinliklere katılmak için Samara şehrini ziyaret etti.

Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan 8 Kasım’da Samara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yelena Lapuşkina ile birlikte 1941-1943 yıllarında Türkiye Büyükelçiliği olarak kullanılan, şehrin Frunze Caddesi 57 adresindeki binaya elçilik arması asma törenlerine katıldı.

Başkonsolos Ahmet Sadık Doğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu’nun sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“II. Dünya Savaşı sırasında, 1941-1943 yıllarında, o dönemin ikame başkenti Kubişev’de (bugünkü Samara), Moskova Büyükelçiliğimizin faaliyet gösterdiği Frunze Caddesi 57 adresindeki binaya Büyükelçiliğimizin armasını, Samara Belediye Başkanı Sayın Yelena Lapuşkina’nın katılımıyla düzenlediğimiz törenle bugün astık. Bina günümüzde kreş olarak kullanılmaktadır. Tören vesilesiyle kreşin yönetimi ve sevgili çocuklarla tanıştık”

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi askerleri Sovyetler Birliği’nin başkenti Moskova’ya yaklaşınca SSCB yönetimi başkentte bulunan bakanlıklar ve devlet kurumlarını ve aynı zamanda yabancı ülkelerin elçiliklerini de Samara’ya (eski adı Kuybışev) taşıma kararı aldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği de 1941-1943 yıllarında Samara’da faaliyet gösterdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir